'Danıştay baskınında yoktum'

İfadesiyle Ergenekon ve Danıştay saldırısı davasının birleştirilmesini sağlayan Osman Yıldırım: Danıştay baskınına karışmadım, kimler yaptırdıysa açıklasın

İSTANBUL - Ergenekon savcılarına verdiği ifadelerle Ergenekon ve Danıştay saldısı davasının birleştirilmesini sağlayan Osman Yıldırım, Danıştay saldırısına karışmadığını söyledi ve “Hangi şerefsizler bu suikastı yaptırmışsa söylesin” dedi. Yıldırım Cumhuriyet gazetesinin bombalanması eylemini ise üstlendi.
Ergenekon davasının 105. duruşmasında Ergenekon davasının hem gizli tanığı, hem tanığı hem de sanığı olan Osman Yıldırım konuştu. Osman Yıldırım, Cumhuriyet gazetesine bomba atılması eylemini kendisinin yaptırdığını söyledi. Pişman olmadığını belirten Yıldırım, “Bu bir işti. Bu olay pis koktuğu için, bunun nedenini öğrenmeye çalıştım” dedi. Yıldırım Danıştay saldırısı eylemine ise katılmadığını savundu:
“Saat 02.00’de televizyona baktım. Bizim bu derviş-i vahdet Danıştay’a suikastı gerçekleştirmiş. Tüm dünya insanlarından sonra öğreniyorum. Danıştay saldırısı ile otomatik cezaya bağlandım. İki şartlı tahliyem geri alındı. Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı yaptırılan bir saldırının sahte faili olmak istemiyorum. Hangi şerefsiz bu saldırıyı yaptırdıysa mahkemeye gelecek diyecek ki ’Bu suikastı Osman Yıldırım’ın üstlenmesini istiyoruz’.  Ben bu suikastın sahte faili olmamakla fedakarlık yaptığımı düşünüyorum. Vatanım gelsin, ’suçunu üstlen’ desin, üstlenirim.”
Yıldırım 1994’te gündüz cezaevinde yatarken gece dışarı çıkarak yüzlerce suç işlediğini öne sürdü. Mahkeme Başkanı Yıldırım’a avukatının duruşmada olmadığını, beyanlarının savunma kapsamına girdiğini söyleyip mikrofonu kapattı. 

İfadesiyle davalar birleşti
Osman Yıldırım Cumhuriyet’in bombalanması ve Danıştay saldırısı davasında müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Cezaevinde Ergenekon savcısına ifade veren Yıldırım, Cumhuriyet gazetesine saldırı talimatını Muzaffer Tekin ve Veli Küçük’ten Alpaslan Arslan ile birlikte aldıklarını öne sürmüştü.
Osman Yıldırım Danıştay saldırısının Ergenekon’un eylemi olduğunu iddia etmişti. (Radikal)