Danıştay davasında Ergenekon'la birleştirme kararı nisana kaldı

Danıştay davasında Ergenekon'la birleştirme kararı nisana kaldı
Danıştay davasında Ergenekon'la birleştirme kararı nisana kaldı

Danıştay davasında müebbet hapse mahkûm olan Osman Yıldırım, saldırının Ergenekon?la bağlantısı olduğunu öne sürmüştü.

Yargıtay'ın 'Ergenekon'la birleştirilsin' diyerek bozduğu Danıştay davası yeniden görülmeye başlandı. Mahkeme birleştirme için Ergenekon'a bakan mahkemenin görüşünü bekleyecek. Sanık Yıldırım, 'Bilgin'in oğulları, babalarının katilleriyle kol kola' dedi
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin, “Ergenekon davasıyla birleştirilmeli” diyerek bozduğu, Danıştay saldırısı davasının yeniden görüşülmesine Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanırken, karar için Ergenekon mahkemesinin görüşü beklenecek. Duruşmaya damgasını, saldırıda ölen Yargıç Mustafa Yücel Özbilgin’in çocuklarının babalarının katilleriyle kol kola gezdiğini iddia eden Ergenekon davasının gizli tanığı ve Danıştay davası hükümlüsü Osman Yıldırım vurdu. 
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün yapılan duruşmaya tutuklu sanıklar Alparslan Aslan, Erhan Timuroğlu, Süleyman Esen, Osman Yıldırım, İsmail Sağır ve Tekin Irşi ile tutuksuz sanık Aykut Metin Şükre, sanık avukatları ve müdahil avukatları katıldı.  Mahkeme Başkanı Hasan Şatır, Yargıtay’ın ‘bozma’ kararına uyulup uyulmaması konusunda, sanıkların ve avukatların görüşünü sordu. Baskının faili Alparslan Arslan, “Bu konularda konuşacağım bir şey yok” dedi. Arslan’ın Avukatı Muzaffer Anıl Uçar ise Yargıtay kararına uyulmamasını ve verilen ilk kararda direnilmesini istedi. Sanıklardan Tekin İrşi, İsmail Sağır, Erhan Timuroğlu da aynı talebi yineledi.

Yıldırım ve Esen ‘uyun’ dedi

Sanık Osman Yıldırım ise “Hepsi ortadadır. Yargıtay kararına uyulmasını talep ediyorum” derken, aynı talebi Süleyman Esen de yineledi. 
Duruşmada, Cumhuriyet gazetesinin avukatı Bülent Utku da Yargıtay’ın bozma kararına uyulmasını istedi. Mustafa Yücel Özbilgin’in ailesinin avukatı Hüseyin Avni Karabeyoğlu ile Avukat Gökhan Özbilgin, Yargıtay’ın bozma ilamına uyulmasını istedi. Karabeyoğlu, bozma kararında tutarsızlık olduğunu savundu. Karabeyoğlu, Yargıtay’ın Ergenekon davası ile Danıştay davası arasında ihtimale dayalı bir değerlendirme yaptıktan sonra gerekçeden söz edilerek bozma talep edildiğini söyledi. Karabeyoğlu, “Eğer Ergenekon iddianamesinde Danıştay saldırısının azmettiricileri ile ilgili bilgi, belge ve delile ulaşılmışsa Ankara 11. Ağır Ceza’ya gönderilsin ve yargılama bu yönüyle Ankara’da yapılsın” dedi.
Tutuklu sanık Süleyman Esen, “Cumhuriyet gazetesine ve Danıştay’a yapılan saldırıyı kınıyorum” dedi, Alparslan Arslan’ın ‘hayal ürünü iddiaları’yla haksız yere ceza aldığını savundu. Esen, Ergenekon iddianamesinde  Arslan’a el bombalarını veren kişinin kendisi olmadığının anlaşıldığını belirterek tahliyesini talep etti.
Sanıklardan Osman Yıldırım ise  “TSK’nın içinde yer almadığı, kanlı 28 Şubat süreci işte bu. Danıştay avukatları yargı şehidimizin failleri, yargı şehidimizin çocukları kendi katilleriyle kol kola girmişler burada oturuyorlar” dedi.
Ergenekon davası sanıklarından Ergün Poyraz, mahkemeye sunduğu dilekçede, iki dava arasında Osman Yıldırım’ın ifadesi dışında bir bağlantı olmadığını belirtti. Poyraz, Yıldırım’ın ‘Cumhuriyet gazetesine atılan bombaları Ataşehir’de Ergenekon sanıkları Veli Küçük, Muzaffer Yıldırım ve Rasim Görüm’den aldığı yönündeki ifadesinin de baz istasyon verileriyle çürütüldüğüne dikkat çekti. Poyraz bu verilerin Yargıtay’ın bozma kararından sonra açıklandığını hatırlattı.
Kararını açıklayan mahkeme, Süleyman Esen’in tahliye talebini ‘oybirliği’yle değil, ilk defa ‘oy çokluğuyla’ reddetti. Bu karara Hâkim Kadir Kayhan muhalif kaldı. Kayan, muhalefet şerhinde ‘Bozma sonrası dosyanın girdiği yeni süreçte sanık Esen’le ilgili ortaya çıkan yeni durumun, tutuklu kalması halinde mağduriyetine neden olabileceğini’ vurguladı.
Mahkeme, Yargıtay’ın bozma kararına uyulup uyulmayacağı konusunda kararını vermek için İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nden istediği görüşü bekleme kararı alarak duruşmayı nisana erteledi.

Ne ceza aldılar?

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Alparslan Arslan’ı, ‘cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs ve  Danıştay 2. Dairesi Başkanı Mustafa Yücel Özbilgin’i kasten öldürmekten iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırmıştı. Osman Yıldırım, Erhan Timuroğlu ve İsmail Sağır da müebbet ceza almıştı. Sanık Süleyman Esen de toplam 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.