Danıştay: Referandum yargı kararının önüne geçemez

Danıştay: Referandum yargı kararının önüne geçemez
Danıştay: Referandum yargı kararının önüne geçemez
Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukcu, Gezi Parkı projesinin referanduma götürülmesi fikrine ilişkin, "Bunu referandum olarak algılayamıyorum. Daha çok kamunun istek ve arzusunu ortaya çıkarmak için yapılan bir oylama. Bu, yargı kararının önüne geçemez" dedi.

ANKARA - Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukcu, Gezi Parkı 'nda yapılacak projenin referanduma götürülmesi fikrine ilişkin, "Bunu referandum olarak algılayamıyorum. Daha çok kamunun istek ve arzusunu ortaya çıkarmak için yapılan bir oylama. Bu yargı kararının önüne geçemez. Hukuk devleti deyince yargı kararı esastır" dedi. 

AA

Ayrıntılar geliyor...


  http://www.radikal.com.tr/1137415113741510

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yasama,Yürütme,Referandum. - Clear

  Yukardaki ilk iki kelime milletin -kendi adına hareket yetkisi vermek üzere seçtiği- temsilcileri(meclis ve hükümet)dir.Referandum ise "sine-i millet" yani milletin asıl ve orijinal olarak tamtamına kendisidir.Yargı ise,Yasama'nın da altında olup,onun millet adına çıkardıklarını uygulayandır.Demokrasinin bu kadar net ve temel prensipleri aşikarken,en güçlü ve en son başvuru noktası olan ve de en yetkili olan millet,bir karar verdiğinde,neden kendi altında ya da kendi adına hareket edenlerin kararını değiştirmekten aciz olabiliyor? Demokratik rejimde,milletten daha yetkili bir merci mi var?

  Referandum ve Dikta. - Clear

  Bir yorumcu,referandum kararının diktatörlük olacağından dem vurmuş.Referandum,halkın çoğunluğunun kararı demektir.Demokrasi demektir.Demokrasiyle diktatörlük bugüne kadar zıt iken,şimdi mi özdeş oldu? Bu ne mantığıdır? Yeni mi icat oldu? Demek işinize gelince demokrasi diktanın tersi,işinize gelmeyince ikisi de birbirinin aynısı mı oluyor? Pes yani!

  Proje çok kötü görünüyor. - brandywine06

  Koskoca alan, üstünde hiç ağaç yok. İnsanlar güneşin altında mı dolaşacak? O alan tamamen atıl kalacak. O alanı öyle taş döşemek yerine ağaç dikip tamamen park yapsalar, asıl oraya küçük çay bahçeleri, kafeler yapsalar daha güzel olmaz mı?

  LANET OLASI TOPÇU KIŞLASI - pispor

  seni daha önce yapanın ruhuna lanetler olsun onca insan canından oldu gözünden oldu sakatlandı değer mi be sana topçu kışlası lanetler üzerine olsun AMİN diyenlere Allah hep sizinle olsun inşallah

  ŞAŞIRDIK KİMİN ELİ KİMDEN ÜSTÜN DİYE - pispor

  bir başbakanımız var ilk yıllarda sevdik çırak dedik sonra kalfa yaptık sonrası usta yaptık ama ustalığı başımıza bela oldu bu günlerde her şeye naydanoz oldu önüne gelene hakaretler aşağılamalar haniya sev sevme bu insanlarında kendi kutsal değerleri var biri kalkıp senin kutsal değerlerine hakaret etse iyimi bu hoşuna gidermi

  AKP'nin referandumuna örnek - serversev

  Lütfen bu linkten seyredin: https://www.facebook.com/photo.php?v=101081316597107

  Bağımsız yargı - ismet65

  yargı her zaman bügünkü hükümetin etkisi altında kalmıştır. Kendi adamlarını oraya da koyar ve bu yargıyı istediği gibi etkiler. Adamlar kafalarına koyduklarını yaparlar. Her şeyi kılıfına uydurup ve istediğini yapıyorlar. Umarım bu sefer böyle olmaz ve hukukun üstünlüğü ağır basar, bağımsız doğru karar alır.