Danıştay saldırganının babasına ceza yok

Danıştay'a düzenlenen silahlı saldırının tetikçisi avukat Alparslan Arslan'ın babası İdris Arslan, 'suçu ve suçluyu övme' fiilinden iki yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada beraat etti.
Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi, İdris Arslan'ın beraatına ilişkin gerekçeli kararını açıkladı.

ANKARA - Danıştay'a düzenlenen silahlı saldırının tetikçisi avukat Alparslan Arslan'ın babası İdris Arslan, 'suçu ve suçluyu övme' fiilinden iki yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada beraat etti.
Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi, İdris Arslan'ın beraatına ilişkin gerekçeli kararını açıkladı. İdris Arslan'ın, oğlunun duruşmasının ardından basın mensuplarına hitaben, "Milletin değerlerine saygılı olun, saygılı olmayana, milletin değerlerine hakaret edene, bu millet gereken dersi verir. Ülkede İslam düşmanları var. Değerlerimizi benimsemeyenler yürekli olsun, korkak olmasın. Ülkeye yüz bin şehit verdik, gerekirse yüz bin daha veririz" dediği anımsatılan kararda, şunlar kaydedildi:
"Bu sözü suçluyu övmek olarak değerlendirmenin mümkün olmadığı, sanığın savunmasında belirtmiş olduğu şekilde ve ifadesinde anlaşılacağı üzere basın mensuplarına yönelik ve gazetede çıkan haberlere tepki olarak bu şekilde beyanda bulunduğu, söylediği sözde suçu ve suçluyu öven bir beyanın söz konusu olmadığı, buna göre suçun kanuni unsuru oluşmadığı gerekçesiyle sanığın beraatına karar verilmiştir."