Danıştay saldırısı Ergenekon'la birleşti

Danıştay saldırısı Ergenekon'la birleşti
Danıştay saldırısı Ergenekon'la birleşti

AlparslanArslan (sağda)duruşmaya verilen arada kaçmak istedi. Sanıklar Danıştay saldırısını Ergenekon sanıklarının azmettirdiği yönünde ifade veren Osman Yıldırım?ın (altta) üzerine saldırdı. Arslan?ın babası İdris Arslan (solda) oğlunun ruh sağlığının iyi olmadığını söyledi. FOTOĞRAF: BARIŞ KILIÇ / AA FOTOĞRAF: AP

Danıştay saldırısının olaylı duruşmasında Arslan kaçmaya çalıştı, sanıklar birbirine girdi. Mahkeme 'Dava Ergenekon'la birleşsin' dedi
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin ‘Danıştay davası ile Ergenekon davası birleştirilsin’ gerekçesiyle verdiği ‘bozma kararına’ Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi uydu. Duruşmada Alparslan Arslan kaçma girişiminde bulunarak “Başörtüsünü yargılayanların başını keserim” dedi. Mahkeme heyeti kararını açıklarken, sanıklar Ergenekon davasının gizli tanığı Osman Yıldırım’a saldırdı.
Bir üyenin hayatını kaybettiği kanlı Danıştay baskını ve Cumhuriyet gazetesine atılan bombalara ilişkin davayı, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi karara bağlamıştı. Mahkeme Danıştay davası ile Ergenekon soruşturması arasında bağlantı bulunmadığına işaret ederek dosyayı karara bağlamıştı. Ancak Yargıtay bu kararı bozarak davanın Ergenekon davasıyla birleştirilmesini istemişti.
Yargıtay’ın bozma kararından sonra Danıştay saldırısı davasının ikinci duruşması dün Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmaya tutuklu sanıklar Alparslan Arslan, Erhan Timuroğlu, Süleyman Esen, Osman Yıldırım, İsmail Sağır ve Tekin Irşi katıldı. 

Babaya para mesajı
Danıştay baskınını gerçekleştiren Alparslan Aslan ilk duruşmada olduğu gibi bu duruşmaya eşofmanla katıldı. Sakalını kesmediği görülen Arslan, duruşmanın başlangıcında, Babası İdris Arslan’a elle işaret ederek, arkadaşları Tekin İrşi ve İsmail Sağır’a para yatırılmasını istedi.
Savcı Yargıtay’ın kararına uyulmasını ve tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti. Alpraslan Arslan’ın avukatı Hüseyin Kubilay Üstüner, müvekkilinin ruh ve sinir hastalıkları hastanesine sevkini talep etti.
Mahkeme heyetinin kararını açıklamak için verdiği ara sırasında duruşma salonunda sanık Alparslan Arslan kaçma girişiminde bulundu. Ayağa kalkan ve sanıkların bulunduğu yerden atlamaya çalışan Arslan, “Başörtüsünü yargılayanın kafasını keserim. İsrail’e gidin, İsrail uşakları. Ş...ler” diye bağırmaya başladı. Jandarmanın girişimi üzerine Arslan, yerine oturdu. Bu sırada izleyiciler arasında bulunan anne Porsor Arslan’ın “Oğlum sakin ol” demesi üzerine Alparslan Arslan tekrar ayağa kalkarak “Susun! Sizde gidin lan” diyerek bağırmaya başladı. Sakinleşmeyen Alparslan Arslan jandarma tarafından duruşma salonunda çıkarıldı. 

‘Oğlum Arslan hasta’
Anne Porsor Arslan’ın salon dışına çıkartılan oğlunun yanına gitmek istemesine polisler izin vermedi. Anne Arslan, “Oğlum hasta, üç yıldır hasta. Birileri çok rahat bir şekilde GATA’ya gidiyor ancak oğlum hastaneye gönderilmiyor“ dedi. Anne Arslan’ın bu sözleri üzerine de Danıştay görevlileri “Bu kadını susturun” diyerek polisleri uyardı.
 Mahkeme ise kararında, Yargıtay 9. Ceza Dairesi’ne uyulması kararı verildiğini, tahliye taleplerini, Alparslan Arslan’ın akıl sağlığı hakkında rapor alınması talebini reddettiğini açıkladı. Mahkeme, kararında ilk defa ‘terör örgütü’ vurgusu yaparak şöyle dedi: “Mahkememizde görülen ve örgütün yaptığı eylemlerden bir tanesi olarak nitelenen eylemin yargılamasının örgütün genel tanım ve tarifinin yapıldığı ve eylemlerinin yargılandığı yargılama dosyasında birleştirilerek, İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2008/209 sayılı dosyasında yapılarak delillerin birlikte değerlendirilmesinin usul ve yasaya uygun olduğu sonuç kanaatine varıldığından dosyanın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde birleştirilmesi konusunda muvafakat istenilmesine karar verildi.” 

Birbirlerine girdiler
Mahkeme Başkanı Hasan Şatır kararı açıkladığı sırada, Erhan Timuroğlu, Osman Yıldırım’ın üzerine yürüyerek, “Hep bu şerefsizin yüzünden. Bu şerefsiz itirafçı konuştu, bu itirafçının söylediklerine inanmayın, yalan söylüyor” diye bağırdı. Osman Yıldırım da “kaç para aldınız ş...ler” diye yanıt verdi. Timuroğlu’na, İsmail Sağır, Tekin İrşi’nin destek vermesine üzerine arbede yaşandı. Jandarma sanıkları dışarı çıkardı.
İdris Arslan duruşmadan sonra, oğlunun hastaneye sevk edilmemesini eleştirdi ve şöyle konuştu: “Alparslan’ın masum olduğuna inanıyorum. Gözlem altına alınsın, rahatsız olduğu, yönlendirildiği görülecektir.” 

Veli Küçük’ten dilekçe geldi
Dünkü duruşmada Ergenekon sanığı emekli Tuğgeneral Veli Küçük mahkemeye bir dilekçe sunarak, mahkemenin ilk kararında direnmesini istedi. Küçük dilekçesinde Osman Yıldırım’ın, Ataşehir’de gerçekleştirildiğini iddia ettiği toplantının olmadığının Ergenekon davasında baz istasyonu kayıtlarından anlaşıldığını vurguladı. Küçük, dilekçesinde “Yıldırım menfaati söz konusu olduğunda her türlü yalanı söylebilecek bir kişidir” dedi. Yıldım Cumhuriyet gazetesine atılan bombaları Küçük’ün de bulunduğu Ataşehir’deki bir evden aldıklarını öne sürmüştü. 

Ceza yağmıştı
Danıştay saldırısı sanıkları şu cezaları almıştı:
Alparslan Arslan: İki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile 68 yıl dokuz ay hapis.
Osman Yıldırım: Bir kez müebbet ve 43 yıl dokuz ay 15 gün hapis cezası
Erhan Timuroğlu: Bir kez müebbet ve 43 yıl 11 ay hapis cezası
İsmail Sağır: Bir kez müebbet ve 43 yıl 11 ay 15 gün hapis
Tekin İrşi: Toplam 10 yıl iki ay 15 gün hapis cezası
Süleyman Esen: 10 yıl iki ay 15 gün hapis cezası. Aykut Metin Şükre, Salih Kunter ve Ayhan Parlak ise beraat etti.