Danıştay sanığı Bakırköy'e...

Danıştay sanığı Bakırköy'e...
Danıştay sanığı Bakırköy'e...

Alparslan Arslan, iki davanın birleştirilmesi nedeniyle Silivri?deki mahkemede yargılanıyor.

Danıştay tetikçisi Arslan dün Ergenekon davasında hâkime zor anlar yaşattı. 'Beyinsel problemlerim var' diyen Arslan'ın daha önce yapılan Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne sevk talebi kabul edildi

İSTANBUL - Birinci Ergenekon davasıyla birleştirilen Danıştay ve Cumhuriyet gazetesi saldırılarının bir numaralı sanığı avukat Alparslan Arslan, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilmek üzere Silivri Devlet Hastanesi’ne gönderildi.
Aslan’ın Bakırköy’e gidebilmek için Silivri Devlet Hastanesi Sağlık Kurulu’ndan onay beklenirken, dünkü duruşmada Arslan, mahkeme başkanı Köksal Şengün’le tartıştı. Kendisine “Otur!” diyen Şengün’e, “Sana ne ya, sen kimsin? Size mi kaldı bu memleket. Çoluk çocuk sahibi adamsın. Yüzlerce insanı topluyorsunuz. Herkes hasta bırakın gitsinler” diye yanıt verdi. Aslan, duruşma boyunca onlarca kez kalkıp gitmeye yeltenirken jandarma tarafından durduruldu.
Birinci Ergenekon Davası’nın dünkü duruşmasında Aslan, önceki duruşmalarda olduğu gibi mahkeme başladıktan sonra salondan çıkmak istedi. Ancak Mahkeme Başkanı Şengün, Arslan’ın çıkmasına izin vermedi ve “Otur” diye ikazda bulundu. Bu uyarının üzerine Şengün ile Arslan arasında defalarca “otur”, “Oturmuyorum” sözleriyle gelişen ilginç bir diyolog yaşandı. Bunun üzerine Arslan, bir jandarma tarafından yerine oturtuldu. Jandarma görevlisi eliyle Arslan’ı kalkmaması için tuttu. 

Kurul kararı bekleniyor
Bu arada, Arslan’ın kendisi ve ailesinin talebi üzerine önceki gün Silivri Devlet Hastanesi’ne sevk edildiği öğrenildi. Muayenin ardından Arslan’ın Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne gönderilmesi kararlaştırıldı. Ancak sevkin gerçekleşmesi için Silivri Devlet Hastanesi Sağlık Kurulu’nun kararı gerekiyor. Kurul, olumlu karar verirse Arslan, Bakırköy’e sevk edilecek.
Dünkü duruşma öncesinden tutuklu sanıklardan Prof. Dr. Emin Gürses de basına yaptığı açıklamada, üçüncü Ergenekon iddianamesinde ‘Gizli Tanık Anadolu’ sıfatıyla ifade verdiği öne sürülen koğuş arkadaşı Doç. Dr. Ümit Sayın’ın sağlık durumunun iyi olmadığını belirterek, şöyle dedi:
“Bir cumartesi gidip ifade verdiği söyleniyor. Onunla ben ilgileniyorum, aleyhime ifade veriyor. ‘Niye verdin?’ diye sorunca ‘Uydurdum’ diyor. Çocuk zaten hasta hastaneye kaldırılmalı.”
Gürses, hastanede kendilerine ayrımcılık uygulandığını savunarak, “Doktorlar Ergenekon sanığıyız diye kelepçelerimizi açtırmadan muayene ediyorlar. Yanımızda gaspçılar var. Onların kelepçesi açılıyor, bizimki açılmıyor” diye konuştu. (Radikal)      

Otur!, Oturmuyorum!
Mahkeme Başkanı Köksal Şengür ile sanık Alparslan Arslan, dünkü duruşmada şöyle atıştı:
- Arslan: Hastayım, oturamıyorum. Anladınız mı? İçeride yatıyorum, uzanıyorum.
- Şengün: Otur
- Arslan: Ben defalarca dilekçe yazdım. Hastayım.
- Şengün: Nedir hastalığın, 50 tür hastalık var.
- Arslan: Beyinsel problemlerim var. Sana ne?
- Şengün: Otur, ne konuşmak istiyorsan söyle.
- Arslan: Sen kimsin ya?
- Şengün: Otur yerine
- Arslan: Oturmuyorum.
Arslan’ın sol elinin cebinde olması üzerine ise şu konuşmalar yaşandı:
- Şengün: Elin nerede?
- Arslan: Size mi kaldı bu memleket? Oturmuyorum.
- Şengün: Otur.
- Arslan: Oturmuyorum.
- Şengün: Oturtun onu!
- Arslan: Çoluk çocuk sahibi adamsın. Yüzlerce insanı doldurmuşsun buraya hepsi hasta. Bırak gitsin.
- Şengün: Otur.
- Arslan: Hastayım, oturamıyorum. Kes kafamı at gitsin.
- Şengün: Oturtun.