Danıştay tetikçisi: Ulusalcılarla ilgisi yok, Sezer'i öldürecektim


Alparslan Arslan'ın babası İdris Arslan, "Oğlum açıklamalarda geç bile kaldı" dedi.


Kanlı Danıştay baskınının tetikçisi Alparslan Arslan: "Eylemin nedeni Allah'a, İslam'a saldırmaları. Cumhurbaşkanı Sezer'e, Doğan Grubu'na ve Rahmi Koç'a da saldıracaktım. Şener Eruygur'a da saldırı düşünüyordum. Hadlerini aşıyorlar."

ANKARA - Danıştay'a silahlı saldırının tetikçisi Alparslan Arslan, suskunluğunu Ümraniye'deki bombaların ele geçirilmesiyle deşifre edilen 'vatansever çete'yi aklamak için bozdu. Arslan yakalanmasaydı saldıracağı hedefleri de açıkladı: Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Doğan Medya Grubu, Koç Grubu ve emekli Orgeneral Şener Eruygur.
Danıştay 2. Daire üyelerine yönelik hâkim Mustafa Bilgin'in ölümüyle sonuçlanan saldırıyla Cumhuriyet gazetesine bomba atılmasıyla ilgili davaya Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.
Duruşmaya, avukat Alpaslan Arslan'la tutuklu altı sanık katıldı. Duruşmada ilk sözü sanıklardan Süleyman Esen'in avukatı Mehmet Ener aldı. Ener, 'Girdap' operasyonu kapsamında gözaltına alınan ve tutuklanan Vatansever Kuvvetler Güçbirliği Hareketi'nin lideri (VKGBH) Tamer Ünal'ın, Emniyet'teki sorgusunda 'Danıştay saldırısını, Ümraniye'de bulunan bombalarla ilgili soruşturmada tutuklanan Muzaffer Tekin ve arkadaşlarının tertiplediği' yönünde ifade verdiğini anımsattı. Ener, 'Mahkemenin yalnızca Ümraniye dosyasını değil, Ankara'daki 'Girdap' dosyasını da istemesi gerekir" dedi. Ener'in bu talebi reddedildi.
'Rahat olmasınlar'
Avukatın bu telebine sanık Arslan'dan tepki geldi. Davanın, hemen hemen tüm çete soruşturmalarında adı geçen emekli general Veli Küçük ve Muzaffer Tekin'le ilgisi olmadığını öne süren Arslan, şöyle konuştu: "Davanın 'Girdap' operasyonuyla, vatanseverler, ulusalcılar ve derin devletle herhangi bir alakası yoktur. Dava konusu saldırıların amacı Allah'ın dinine, peygamberine, Müslümanlara, İslam düzenine yapılan alçakça hareketlere ceza vermektir. Yakalanmasaydım, Aydın Doğan Medya Grubu'na, Koç Grubu'na, Şener Eruygur'a (eski Jandarma Genel Komutanı ve Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı) ve bazı bankalara saldıracaktım. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e suikast düzenleyecek, öldürecektim. Bunlar hadlerini aşıyorlar. Rahat rahat, geniş geniş hakaret edeceklerini sanıyorlar. Onlara 'akıllı olsunlar' demiyorum, ama rahat olmasınlar."
Gülen'e saygı-sevgi
Arslan, cemaat lideri Fethullah Gülen'e sevgilerini sunduğunu belirterek "Onu kırdım ve üzdüysem özür diliyorum" dedi.
Daha önce de 'Mehmet Ali' takıntısı vardı
Danıştay ve Cumhuriyet gazetelerine yapılan saldırının zanlısı Alparslan Arslan, geçen yıl 12 Ağustos'ta yapılan duruşmada da eylemleri türban için yaptığını söylemiş Bülent Eczacıbaşı'nın sahibi olduğu binalara roketatarla saldırı planladığını açıklamıştı. Mehmet Ali Birand ve Mehmet Ali Erbil'i öldürmeyi düşündüğünü anlatan Arslan şöyle konuşmuştu: "Bir gece Bülent Eczacıbaşı'nın yaptırdığı alışveriş merkezi inşaatının
önünden geçerken oradakilere 'İki roketle buranın uçurulması lazım' dedim. Eczacıbaşı'nı Sabetayist Yahudi olarak bildiğim için insanların bu alışveriş merkezine gitmemesi gerektiğini söyledim. Dini sohbetlerde Danıştay ve Cumhuriyet'e eylem fikirleri de konuşuldu, iki olayı da kafamda kurdum. Kendimi yavaş yavaş bu noktaya adapte etmeye başladım. Mehmet Ali Birand ve Mehmet Ali Erbil'e de saldırı düşüncem vardı. CNN Türk'te görev yapan Kayserili bir arkadaşımdan Birand'ın adresini istedim. Erbil'den de nefret ediyordum. Cumhuriyet gazetesine 'başörtüsü takmış domuz' karikatürünün yayınından sonra karar verdim."