Danıştay: Türban izni yasal değil

Personel ve öğrencilerin türbanla okula girmesine göz yuman dekana verilen disiplin cezasını iptal eden idare mahkemesinin kararı, Danıştay'dan döndü.

ANKARA - Personel ve öğrencilerin türbanla okula girmesine göz yuman dekana verilen disiplin cezasını iptal eden idare mahkemesinin kararı, Danıştay'dan döndü. Danıştay, türbanın, 'Atatürk inkılapları ve ilkeleri doğrultusunda, Atatürk milliyetçiliğine bağlı çağdaş öğrenciler yetiştirmeyi amaçlayan bir yükseköğretim kurumunda olmaması' yorumunda bulunarak, dekana disiplin cezası verilmesini istedi.
Fatih Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı, üniversiteye bağlı Ankara Meslek Yüksekokulu, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu, Çankaya Tıp Merkezi, Fatih Üniversitesi Dekanlık ve Hastane binasında, kız öğrencilerin derslere türbanla girmesi ve çalışan personelin türban takmasına izin verdi. Ankara Meslek Yüksekokulu öğrencilerinden birinin şikâyet dilekçesi üzerine Yükseköğretim Denetleme Kurulu Başkanlığı soruşturma başlattı.
Soruşturmanın ardından dekana, YÖK Yüksek Disiplin Kurulu tarafından, yönetim görevinden ayrılma cezası verildi. Dekan, işlemin iptali için Ankara 1. İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Mahkeme, dekanın türbana göz yumduğunun yeterli ve hukuken kabul edilebilir nitelikli somut delillerle kanıtlanamadığı gerekçesiyle, disiplin cezasını iptal etti.
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bu kararı temyiz etti. Dosya, Danıştay'a taşındı. Danıştay 8'inci Dairesi, türbana göz yuman dekanın yönetim görevinin elinden alınması gerektiğini kararlaştırdı. 8. Daire, Ankara 1. İdare Mahkemesi'nin, disiplin cezasını iptal eden kararını bozarak, yeniden mahkemeye gönderdi.


    http://www.radikal.com.tr/7495867495860

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.