Danıştay Üyesi Ali Yaşar Yurdabak son yolculuğa uğurlandı

Danıştay Üyesi Ali Yaşar Yurdabak son yolculuğa uğurlandı
Danıştay Üyesi Ali Yaşar Yurdabak son yolculuğa uğurlandı
Bursa'da kalbine ateş ederek yaşamına son veren Danıştay Üyesi Ali Yaşar Yurdabak İstanbul'da son yolculuğa uğurlandı.

Bursa'nın Nilüfer ilçesinde tatil yaptığı yazlıkta kalbine ateş ederek yaşamına son veren Danıştay Üyesi Ali Yaşar Yurdabak için bugün İstanbul 'da tören düzenlendi. Törende konuşan Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, "Devlete sadakatle hizmet eden yargıçların önemini, değerini bugün çok daha iyi anlıyoruz" dedi. 54 yaşında ölen Yurdabak'ın Türk Bayrağına sarılı cenazesi uzun yıllar başkan olarak görev yaptığı İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'nin Bahçelievler'deki binasının önüne getirildi. Tören öncesi bölgede geniş güvenlik önlemleri alındı. 

E-5 yan yol bir süre trafiğe kapatıldı. Bölge İdare Mahkemesi'nin bulunduğu bölgeye törene katılmak için gelenlerin dışında kimse alınmadı. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi önündeki törene Yurdabak'ın yakınları, mesai arkadaşları, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör ve İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok da katıldı.

DEVLETE SADAKATLE HİZMET EDEN YARGIÇLARIN DEĞERİ

Törende konuşan Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, yargı camiasının çok değerli bir üyesini kaybettiklerini söyledi. Danıştay Başkanı Güngör, "Ali Yaşar bey, meslek hayatında ve özel hayatında her zaman takdirle ve sevgiyle tanınan, özel bir yeri olan arkadaşımızdı, mensubumuzdu, meslektaşımızdı" dedi. Acının gerçekten büyük olduğunu söyleyen Güngör, "Daha ülkesine, devletine, yargıya önemli hizmetleri olacaktı. Diliyorum bundan sonra eşi, çocukları bıraktığı bayrağı devam ettirir. Devlete sadakatle hizmet eden yargıçların önemini, değerini bugün çok daha iyi anlıyoruz. Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun. Hepimizin başı sağolsun" ifadelerini kullandı.

YERİ DOLDURULAMAZ
Törene adalet bakanlığı'nı temsilen Müsteşar Yardımcısı Musa Heybet katıldı. Heybet," Buram buram Anadolu kokan bir vatan evladını ahirete uğurlamak için toplandık. Ali Yaşar Yurdabak abimiz dürüstlüğü, çalışkanlığıyla, vicdanı ve merhametiyle yeri doldurulamayacak bir ağabeyimizdi" d iye konuştu.

BÖLGE İDARE MAHKEMESİ BAŞKANI KONUŞTU
İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Ahmet Cüneyt Yılmaz da, "Kendisiyle aynı okulda ve sınıfta okuduklarını hatırlatarak, "Gördüğüm en disiplinli, işine aşık, detaycı bir abimizdi" dedi.

ABLASI GÖZYAŞI DÖKTÜ
Konuşmaların ardından dua edildi, helallik alındı. Yurdabak'ın yakınları gözyaşı dökerken Konya'dan gelen ablası Saniye Ören tabutun konulduğu cenaze aracına eliyle vurarak "Nereye gidiyorsun " diye bağırıp gözyaşı döktü.

ATAKÖY'DEN UĞURLANDI

Danıştay üyesi Ali Yaşar Yurdabak'ın cenazesi Ataköy 5. Kısım camisine götürüldü. İkindi namazının ardından kılınan cenaze namazına Yurdabak'ın yakınları ile Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İBB Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Ahmet Cüneyt Yılmaz ile çok sayıda hakim ve savcı katıldı. 

TABUT BAŞINDA TAZİYELERİ KABUL ETTİLER

Ali Yaşar Yurdabak'ın oğlu Emre ile yeğeni Eren, Türk Bayrağına sarılı tabutunun başında taziyeleri kabul etti. Ali Yaşar Yurdabak'ın ağabeyleri Orhan, Abdurrahman ve Mehmet Yurdabak da oturarak taziyeleri kabul etti. Abla Saniye Ören tabuta sarılarak " Güle güle Allah yardımcın olsun kardeşim" diyerek gözyaşı döktü.

DANIŞTAY BAŞKANI KOLUNA GİRDİ

Olayın şokunu üzerinden atamayan ve güçlükle ayakta duran Ali Yaşar Yurdabak'ın eşi Gülseren Yurdabak'ın yanında Danıştay Başkanı Zerrin Güngör vardı. Güngör tabut cenaze arabasına konulurken acılı eşin koluna girerek bir süre yürüdü. Gülseren Yurdabak Mezarlığa da Danıştay Başkanının aracıyla gitti. Ali Yaşar Yurdabak'ın cenazesi  Bakırköy Meydan Mezarlığı'nda aile kabristanında toprağa verildi.

Özgür ALTUNCU / Yaşar KAÇMAZ - İSTANBUL DHA