Danıştay YÖK'ün itirazını reddetti, B planı için düğmeye basıldı

YÖK'ün 'katsayı kararının durdurulması' hükmü için yaptığı itiraz reddedildi. YÖK Başkanı sınav takvimini değiştirmeyecek B planlarının olduğunu açıkladı

ANKARA - Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) Danıştay 8. Dairesi’nin, üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararın yürütmesinin durdurulması kararına  ilişkin itirazını da reddetti. İtirazlarının kabul edilmesini beklediğini belirten YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, buna karşın, ret kararının da ellerini kolaylaştıracağını söyledi. YÖK, 17 Aralık’ta yapacağı genel kurul toplantısında yürütmesi durdurulan karara çok benzeyen yeni bir katsayı kararı alacak ve bu sayede 2010’da sınava girecek öğrencilerin etkilenmesinin önüne geçecek. YÖK’ün sınav takviminin etkilenmemesi için söz konusu kararı 20 Aralık gününe dek alması gerekiyor.
Danıştay 8. Dairesi, İstanbul Barosu’nun açtığı davada, YÖK’ün katsayı farklarını ortadan kaldırarak meslek lisesi öğrencileri ile diğer liselerden mezun olanların eşit koşullarda sınava girmesini sağladığı 21 Temmuz 2009 tarihli kararının yürütmesini oybirliğiyle durdurmuştu. YÖK de Daire’nin üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararının yürütmesinin durdurulması kararına itiraz etmişti.
 YÖK’ün yürütmeyi durdurma kararına itirazı üzerine dosya Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun gündemine geldi. Kurul YÖK’ün itirazını dün yaptığı toplantıda ele aldı ve itiraz gerekçelerini yerinde görmeyerek YÖK’ün başvurusunu reddetti. Danıştay 8. Dairesi, dava konusu YÖK kararının iptal istemini, daha sonra  esastan karara bağlayacak. 

Özcan: Elimizi kolaylaştırdı
Devlet Bakanı Faruk Özak ile Gümüşhane’de bulunan YÖK Başkanı Özcan, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İhsan Günaydın’ı ziyaretinde Danıştay’ın son kararıyla ilgili sorular üzerine, “Beklentim itirazımızın kabul edilmesiydi. Davanın reddedilmesiydi. Tersi bir karar çıktı. Bu tür durumlarla ilgili daha önceden yeterli hazırlığı yapmıştık. B planımızı devreye sokacağız. Bu B planı, 1.5 milyon insanımızın, velilerimizin ve halkımızın beklentilerine uygun bir düzenlemedir. 17 Aralık’taki toplantıda bunu açıklayacağız” dedi. 

Yeni düzenlemeye gidilecek
Prof. Dr. Özcan, “Bir şekilde yeni bir düzenlemeyle bunların halledileceğini düşünüyorum” derken, yeni düzenlemenin sınavlara yetişip yetişmeyeceği yönündeki soruya, “Geç kalmayı hiç düşünmüyoruz. Söylediğimiz tarihlerde, 11 Nisan’da birinci basamak sınavı olacak. Haziran ayının ikinci ya da üçüncü haftası içerisinde ise ikinci basamak sınavı olacak. Öğrencilerimizi o konuda mağdur etmemiz söz konusu olamaz” yanıtını verdi.Özcan, “B planının kabul göreceğinden emin misiniz? Bu planla ilgili bilgi verir misiniz?” diye soran gazeteciye de, “Kabul göreceğinden eminiz. Ancak ana hatlarıyla ilgili bilgi veremem. 17 Aralık’taki genel kurulumuzdan çıkacak kararı alalım ondan sonra herkese memnuniyetle B planını açıklarız” karşılığını verdi.

İki alternatif var
YÖK, Danıştay kararını aşmak için katsayıyı ortadan kaldıracak yeni bir karar alacak. Hukuken yürütmesi durdurulan kararın aynısı alınamayacağı için ortak katsayılar sonucu etkilemeyecek şekilde değiştirilecek. YÖK’ün bu adımı tutmazsa, Milli Eğitim Bakanlığı YÖK Kanunu’nda değişiklik yaparak sorunu aşmaya çalışacak. YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, bugün gazete ve Televizyonların Ankara temsilcileri ile kahvaltıda buluşarak soruları yanıtlayacak. (Radikal)