Danıştay'da başkanlık için aday çıkmadı

Danıştay'da başkanlık için aday çıkmadı
Danıştay'da başkanlık için aday çıkmadı
Danıştay Genel Kurulu'nda, Başkanlık için aday çıkmadığından seçim yapılamadı. Genel Kurul başkanlık seçimi için cuma günü tekrar toplanacak

ANKARADanıştay Başkanı Hüseyin Karakullukcu'nun yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla boşalan Başkanlık için aday çıkmadığından seçim yapılamadı.

Danıştay Genel Kurulu, Başkanlık seçimi için bugün toplandı. Ancak, adaylık için başvuruda bulunulmaması ve üyeler tarafından da aday önerilmemesi nedeniyle Danıştay üyeleri seçime geçmeden dağıldı. Danıştay Genel Kurulu, seçim için cuma günü tekrar toplanacak.

Danıştay Başkanı, Danıştay Genel Kurulu üye tam sayısının salt çoğunluğuyla seçiliyor. Gizli oyla yapılan seçimlerde ilk üç oylamada sonuç alınamazsa üçüncü turda en çok oyu alan 2 aday arasında dördüncü tur oylama yapılıyor. Bu turdan da sonuç alınmazsa, seçim yeniden aday gösterilerek tekrarlanıyor.

Danıştay Başkanı seçilebilmek için 8 yıl Danıştay üyeliği yapma şartı, 4 yıla indirilmişti. Seçime katılmak isteyenler, seçim gününden önce Danıştay Başkanlığına yazıyla başvurabilecekleri gibi toplantıda oylamaya başlanmadan önce sözlü olarak da istekte bulunabiliyor veya üyeler tarafından teklif edilebiliyor.

Seçilecek yeni Danıştay Başkanı, yaş haddinden emekliye ayrılmazsa 4 yıl görev yapacak.

AA


  http://www.radikal.com.tr/113909711390972

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ne fark eder - osmaniyettin

  başkanı olacaksın içi boş sistemin, kaç yazar. ben de olsam başkanlığa aday olmazdım. neyi yönetiyorsun ki? taraflı infaz kurumunun başı olacaksın çaresiz. p.s. Equalizer001'a cevap: hangi ülkede var bu kadar lüks arabaları bol korumaları başbakan ve hükümetin? oradan başlayalım soruna

  YARGICLARIN ALLI-PULLU CUPPELERI - Equalizer001

  Nedir bu islemeli alli pullu yargic kiyafetleri? Medeni dunya devletlerinde oldugu gibi sade siyah cuppe giyesler daha guzel olmaz mi?