Danıştay'dan Ak Saray kararı: SİT alanına kamu binası yapılamaz

Danıştay'dan Ak Saray kararı: SİT alanına kamu binası yapılamaz
Danıştay'dan Ak Saray kararı: SİT alanına kamu binası yapılamaz
Danıştay, tarihi sit alanlarında, kamu binası yapılabileceğine ilişkin ilke kararının yürütmesini durdurdu. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Karar sevindirici, Cumhurbaşkanlığı Sarayı katmerli kaçak hale geldi" dedi.

ANKARA - Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, tarihi sit alanlarında, kamu binası yapılabileceğine ilişkin ilke kararının yürütmesini hukuka aykırı” olduğu gerekçesiyle durdurdu. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, dün düzenlediği basın toplantısında, “Karar sevindirici, Cumhurbaşkanlığı Sarayı katmerli kaçak hale geldi” dedi.

Candan, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) alanlarındaki plana ilişkin Ankara 5. İdare Mahkemesi’nce verilen yürütmeyi durdurma ve tarihi sit niteliğini kaldıran kurul kararının iptali için açılan davada verilen karara karşı, Koruma Yüksek Kurulu’nun 271 sayılı ilke kararını değiştirdiğini söyledi. Düzenlemeyle 450 bin metrekarelik beton yığınına yasal kılıf bulunmaya çalışıldığını kaydeden Candan, şöyle konuştu: “Saray için yürütmeyi durdurma kararından 2 gün sonra ilke kararı değiştiriliyor. Mimarlar Odası’nın açtığı davada, bu ilke kararının Danıştay tarafından oy birliğiyle verdiği yürütmesinin durdurulması kararı ile kaçaklık perçinlendi. AOÇ başta olmak üzere, tarihi sit alanlarında, yöneticilerin keyfiyetine göre kamu yapısı yapılamayacak; Cumhurbaşkanı da, Başbakan da, bakanlar da hukuka uymak durumundalar.”

İŞTE O KARAR

Kurul’un durdurma kararında şöyle denildi: “Koruma amaçlı imar planları onaylandıktan sonra, bu alanların bu amaç dışında kullanılabilmesine imkan veren dava konusu düzenlemenin, tarihi sit alanlarının doğal yapısıyla birlikte korunması ilkesine aykırı olduğu açıktır. Bu nedenle, anılan maddedeki ‘koruma amaçlı imar planları onaylanmadan’ ibaresinde hukuka uyarlık görülmemiştir.”

ALMAN BASININDA

Danıştay’ın  yürütmeyi durdurma kararı Alman basınında geniş yer buldu. Gazetelerin konuyla ilgili attıkları başlıklar şöyle:

Bild: "Erdoğan'ın gösterişli sarayı kaçak ilan edildi"

Der Spiegel: “Mahkeme, Erdoğan’ın sarayını kaçak ilan etti”

Stern: "Erdoğan’ın gösterişli sarayı kaçak ilan edildi"

Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ): “Mahkeme karar verdi; Erdoğan’ın sarayı kaçak bir yapı”

Die Welt: "Erdoğan´ın gösterişli sarayı kaçak ilan edildi."

(Ahmet YILDIRIM /DHA)


  http://www.radikal.com.tr/136665213666523

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kaçak saltanatı elbet çökecek - user986363

  Kendini güçlü sanıyor ama aslında çok rezil bir durumda. Kaçak saltanatı Karun'un saltanatı gibi çöktüğünde Allah'a şükredeceksiniz, iyi ki bu saltanatın içinde yer almamışım, dalkavukluğunu yapmamışım diye.

  Yapmayın Yahu... - citizen

  Merak ediyorum bu kara ne işe yarayacak... Ruhsatını iptal etsen en azından bu defa da elektriği kaçak kullanacak... Yıkabilecek misiniz... Bu karar O inşaat başlamadan alınacaktı ki bir işe yarasın. .. Atı alan Üsküdar'ı bırak Kartal'ı geçmiş.., şimdi içinde saltanat sürülüyor., belki de şahıs ilerde kendi mülkü ilan edip tapusunu kendi üstüne geçirecek siz şimdi malumun ilanını yapıp "kaçak" diyorsunuz... Dostlar alışverişte görsün....:-)))

  .... - amaurot

  Danıştay'ın bu ikinci kararı.... Karar veriliyor, sonra n'oluyor? Bakakalınıyor! Zira CB kürsülerden seslenmedi mi; Güçleri yetiyorsa yıksınlar diye! Karar alınmış alınmasına da uygulanabilirliği nedir, asıl siz onu söyleyin! Hukuk nerede başlıyor nerede bitiriliyor!