Danıştay'dan avukatlara başörtüsü serbestisi

Danıştay'dan avukatlara başörtüsü serbestisi
Danıştay'dan avukatlara başörtüsü serbestisi
Danıştay 8. Dairesi, Türkiye Barolar Birliği'nin "avukatların 'başları açık' görev yapacaklarına ilişkin düzenlemesinin" yürütmesini durdurdu.

ANKARA - Avukat kimliğinin yenilenmesi istemiyle yaptığı başvuru, başörtülü fotoğraf verdiği gerekçesiyle Türkiye Barolar Birliği'nce reddedilen başörtülü bir avukat, Türkiye Barolar Birliği meslek kurallarının 20. maddesinin iptali istemiyle Danıştay'da dava açtı.

Davayı görüşen Danıştay 8. Dairesi, 20. maddedeki “Avukat ve avukat stajyerleri mesleğe yaraşır bir kılık ve kıyafetle başları açık olarak mahkemelerde görev yaparlar” düzenlemesindeki “başları açık” ibaresinin yürütmesini oy çokluğu ile durdurdu.

Dairenin gerekçesinde, meslek kuralları içinde yer alan 20. maddede belirtilen “ mahkeme ” kavramından sadece mahkemelerin değil göreve bağlı işlerin yapıldığı mahkeme kalemi, icra müdürlükleri, cumhuriyet savcılıkları gibi tüm resmi kurum ve kuruluşlarının anlaşılması gerektiği belirtildi.

“AVUKATLIK SERBEST MESLEKTİR”
Gerekçede dava konusu madde ile avukatlık mesleğinin bir serbest meslek olduğu konusu değerlendirmeksizin, sadece yürütülen hizmetin kamu hizmeti olduğundan bahisle kamu görevlilerinin uymakla yükümlü olduğu yürürlükteki mevzuat hükümleriyle getirilen kurallara benzer nitelikte bir uygulama yapılarak bu kuralların serbest meslek icra eden avukatlar açısından da geçerli hale getirildiği kaydedildi.

Avukatlığın, sunulan hizmet açısından bir kamu hizmeti, mesleki faaliyet olarak ise serbest meslek olduğu ifade edilen gerekçede, “Bu bakımdan mesleğin kendine özgü kuralları bulunduğundan avukatlık mesleği anayasada yapılan kamu görevlisi tanımı içinde de değerlendirilmemektedir. Aksine bir yaklaşımla sadece yürütülen hizmetin kamu hizmeti olmasından hareketle kamu görevlilerinin tabi olduğu kurallara tabi kılınması mesleğin niteliği ve gerekleriyle örtüşmeyecektir” denildi. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/1118331111833123

  YORUMLAR
  (23 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - optikbaykus

  Tamam inanç özgürlüğü. Ve evet avukatlık kamusal değil serbast meslek. O zaman avukat olduğumda kimse bana rastalarını kes demeyecek. O inançsa bu da inanç!

  ... - AENCÜ

  Yıllarca öne sürdükleri gerekçe: türban siyasi bir simge. Varsın öyle olsun, sonuna kadar destekliyorum.

  islama - bft

  İslama türbana Müslümana muhafazakara bu ne kin.

  Buddy - buster

  Hatırlarsanız,''Allahım verdikçe veriyor'' demişti.Demekki ciddi olarak vermiş.Bundan böyle hiçbir yüksek mahkemeden hükümetin onaylamadığı bir karar çıkabileceğini beklemeyin.

  danıştay'dan avukatlara hk. - fgemak

  Türbanlı avukatlar erkeklerin at koşturduğu çalıştığı her alanda erkekler gibi hareket eden insanlar, başlarındaki küçük bir bez parçasının dini inançlarımıza göre yeterince mahremiyeti temsil etmediğine inanıyoruz,siyasal bir simge olarak kullanılmak istenmektedir bu durum AKP nin dışındaki diğer partilerinde böyle siyasal simgeler içeren kılık kıyafet düzenlemelerine gitmesine olanak sağlayacaktır,bunun önlenmesi kamusal alanda bir ciddiyeti temsil etmesi bakımından kılık kıyafetin belirli standarlarının olması lazım yoksa keyfilik işi çığrından çıkaracaktır.

  ... - Kharon

  Bu tür haberler özgürlükçü, demokrat, yasakların karşısında duran, vicdan sahibi falan filan diye geçinenenlerin gerçek yüzünü ortaya koyuyor. Bakmayın şu aralar vicdandan özgürlükten bahsettikleri sahte cümlelere. Şu an muhalefetteler o yüzden. Eğer iktidar sahibi güç sahibi olsalar (Türkiye'nin yaşadığı tecrübelerlede sabittir), Başörtüsüne kendilerince kılıf uydururlar, efendim siyasi simge işte Atatürk ilkeleri gibi bahaneler türetip milleti inletirler ve başörtüsü takan kadınların durumları umurlarında bile olmaz. Bu yasakçı zihniyet yobazlıktan ileri gelir. Milletimiz bunu gördü, sizleri ve siyasetinizi biliyor. O yüzden yerlerdesiniz!

  kamu hizmeti ama serbest meslek - meceka1

  o zaman cübbe de giymeyelim avukatlar olarak.