Danıştay'dan 'başörtülü avukat' kararı

Danıştay'dan 'başörtülü avukat' kararı
Danıştay'dan 'başörtülü avukat' kararı
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, avukatların 'başları açık' görev yapacaklarına ilişkin Danıştay 8. Dairesi kararına, Türkiye Barolar Birliği'nin yaptığı itirazı oy çokluğu ile reddetti

Avukat kimliğinin yenilenmesi istemiyle yaptığı başvuru, başörtülü fotoğraf verdiği gerekçesiyle Türkiye Barolar Birliği'nce reddedilen başörtülü bir avukat, Türkiye Barolar Birliği meslek kurallarının 20. maddesinin iptali istemiyle Danıştay 'da dava açmıştı.

“BAŞLARI AÇIK” İBARESİNİN YÜRÜTMESİ OY ÇOKLUĞU İLE DURDURULMUŞTU

Davayı görüşen Danıştay 8. Dairesi, 20. maddedeki “Avukat ve avukat stajyerleri mesleğe yaraşır bir kılık ve kıyafetle başları açık olarak mahkemelerde görev yaparlar” düzenlemesindeki “başları açık” ibaresinin yürütmesini oy çokluğu ile durdurmuştu.

Davalı Türkiye Barolar Birliği, Danıştay 8. Dairesi'nin bu kararına itiraz etti. Başvuruyu görüşen, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu itirazı, oy çokluğu ile reddetti.(aa)


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Fotoğraf

  ,

  Avukat

  ,

  danıştay

  ,

  oy

  http://www.radikal.com.tr/112762111276211

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Danıştay'dan başörtülü avukat hk. - fgemak

  yüksek yargının ne kadar siyasetin etkisinde kaldığının açık bir göstergesidir,siyasetin güdümünde hareket eden yargı mekanızmasından adaletli karar çıkmasını beklemek hayal olur.bu tutum bundan sonraki gelecek hükümetler tarafından da böyle kullanılırsa,iktidarı kaybetmesi halinde AKp li yöneticiler hakkında da aynı şekilde uygulanacaktır. tarih tekerrürden ibarettir diyorlar.