Danıştaydan Gediz'e koruma

Büyük Kanal Projesi kapsamındaki arıtma tesisinin çamurlarının Gediz Deltası'na dökülmesi Danıştay tarafından engellendi.
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

İSTANBUL - Büyük Kanal Projesi kapsamındaki arıtma tesisinin çamurlarının Gediz Deltası'na dökülmesi Danıştay tarafından engellendi.
Gediz Deltası içinde yer alan ve hem 1. derecede doğal sit alanı olarak hem de Uluslararası Sulak Alanların Korunması Sözleşmesi'ne (Ramsar) göre koruma altında bulunan alana üç yıldır İzmir Büyükşehir Belediyesi Büyük Kanal Projesi'nin arıtma çamurları dökülüyordu. Proje kapsamındaki arıtma tesisi için İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu, 9 Ekim 2003 tarihinde onay vermişti.
Koruma Kurulu'nun kararına karşı çıkan Ege Doğa Derneği üyesi Esin Kulaç, İzmir 3. İdare Mahkemesi'nde dava açmıştı. Mahkeme ise, 2004 Aralık ayında ret kararı vermişti.
Kulaç ise çamurların deltaya yayıldığını, su kuşlarının yaşam alanlarının yok edildiğini öne sürerek kararı Danıştay'da temyiz etmişti. Danıştay 6. Dairesi de 11 Temmuz 2005 tarihinde verdiği kararla, her iki tarafın iddialarının belirlenecek bilirkişilerce yeniden incelenmesine karar vererek İdare Mahkemesi'nin kararını bozdu.


    http://www.radikal.com.tr/7609127609120

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.