Danıştay'dan Gökçek'e yargı yolu

Danıştay'dan Gökçek'e yargı yolu
Danıştay'dan Gökçek'e yargı yolu

Belediye başkanlığına yeniden aday gösterilen Gökçek, dün AKP Grubu?nda Tayyip Erdoğan?ı dinledi.

İçişleri'nin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek ve ASKİ Genel Müdürü Fincan hakkındaki suç duyurularını işleme koymama kararı kaldırıldı

ANKARA - Danıştay, İçişleri Bakanlığı’nın, su kesintileri ve Kızılırmak suyuyla ilgili olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve ASKİ Genel Müdürü İhsan Fincan hakkındaki suç duyurularını işleme koymama kararını kaldırdı. Danıştay’ın konuya ilişkin kararında, iddiaların ciddi olduğu vurgulanarak, Gökçek ve Fincan hakkında, ‘ön inceleme’ başlatılması için izin verilmesi gerektiği ifade edildi.
Türkiye Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) Peyzaj Mimarları Odası’nın web sayfasında yer alan açıklamaya göre, Peyzaj Mimarları Odası ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 2007 yılı ağustos ayında Ankara’da yaşanan su kesintileri ile Kızılırmak suyunun şehre getirilmesi sürecinde usulsüzlükler olduğu iddiasıyla Gökçek, Fincan ve diğer kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, suç duyuruları üzerine İçişleri Bakanlığı’ndan şüpheliler hakkında soruşturma izni istedi. İçişleri Bakanlığı, konuyu Ankara Valiliği’ne, Valilik de Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne iletti. İçişleri Bakanlığı, daha sonra, valilik kanalıyla ulaşan belgelere göre ‘şikâyetin işleme konulmamasına’ karar verdi. Peyzaj Mimarları Odası ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin itirazını karara bağlayan Danıştay 1. Dairesi, İçişleri Bakanlığı’nın, ‘şikâyeti işleme koymama’ kararını kaldırdı.

İzin verilsin
Danıştay’ın kararında, ‘hakkında şikâyette bulunulan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından görevlendirilen belediye müfettişince hazırlanan araştırma raporu esas alınarak valiliğin görüş oluşturduğu, bakanlığın da bu belgelere göre şikâyeti işleme koymama kararı verdiğine’ dikkat çekildi. Kararda, ‘ihbar ve şikayetlerin somut, kişilerin ve olayın belli, iddiaların da ciddi bulgu ve belgelere dayanması nedeniyle ön inceleme başlatılması için izin verilmesi gerektiği’ ifade edildi.
TMMOB Peyzaj Mimarları Odasının web sayfasındaki açıklamada, İçişleri Bakanlığı’nın, Gökçek ve Fincan hakkında ‘derhal soruşturma izni vermesi’ de istendi. (Radikal)