Danıştay'dan MEB'e fren

Danıştay, Milli Eğitim'e, yönetici sınavında ilk beşe girenlerden birini atama yetkisi veren yönetmeliğin yürürlüğünü durdurdu: Liyakat ilkesine aykırı.

ANKARA - Eğitim-Sen'in, 2 Aralık 2004'te yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle açtığı davanın ilk aşaması sonuçlandı. Danıştay 2. Dairesi, dün, yönetmeliğin bazı hükümlerinin yürütmesini oybirliğiyle durdurdu.
Gerekçeli kararda, Devlet Memurları Yasası'nın 'kariyer' ve 'liyakat' ilkelerini öngördüğü belirtilirken, "Bu iki ilkenin temelinde, objektif kurallar çerçevesinde işin ehline verilmesi ve hak etme kavramı yatmakta olup, kamu hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesinin tek güvencesinin de, hizmetin yetişmiş, ehil kamu görevlilerince yerine getirilmesinden geçeceği de tabiidir" denildi.
'Düzenleme objektif değil'
Düzenlemenin eğitim kurumu müdürlüğüne atanmak üzere başvuruda bulunan adayların değerlendirilerek, en yüksek puan alan ilk beş adayın makama sunulması ve atamaya yetkili makamca uygun görülmesi halinde adaylardan birinin atamasının yapılmasının öngörüldüğü anımsatılan kararda, şöyle denildi: "Atamaya yetkili makamın, beş adaydan puanı en düşük adayı da atayabileceği göz önüne alındığında, böyle bir takdire imkân tanıyan ve objektif ölçütlerden yoksun olan bu düzenleme, liyakat ilkesine de uygun değildir." Danıştay, beş yıl görev yapma kıstasıyla ilgili hükmün yürürlüğünü de durdurdu.


    http://www.radikal.com.tr/7534027534020

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.