'Darbe, 12 Haziran günü yapılacaktı'

'Darbe, 12 Haziran günü yapılacaktı'
'Darbe, 12 Haziran günü yapılacaktı'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Siyaset, Ekonomi ve Toplumsal Araştırmalar Vakfı (SETA) tarafından düzenlenen ‘Bin yıllık darbe!: 28 Şubat’ panelinde konuştu. Arınç “Emin olun 1997’nin haziran ayında bir darbe olacağı herkes tarafından o kadar güçlü söyleniyordu ki benim aklımdaki tarih de 12 Haziran’dı. Pek çok milletvekili, Refah Partililerden bir tanesi bile değil ama DYP’lilerin en az yüzde 60’ı yurtdışına gitmiştir” dedi.
28 Şubat darbesi için “Birileri bin yıl sürecek dedi ama sürmedi” diyen Arınç, 12 Eylül 1980 darbesini yapanların da bugün yargılandığını vurguladı. 27 Şubat 2011 tarihinde vefat eden Necmettin Erbakan’ı anan Arınç, Erbakan’ın 28 Şubat’ın gerçek mağduru olduğunu söyledi. Meslek kuruluşları, yargı, üniversiteler ve medyanın 28 Şubat’taki rolüne işaret eden Arınç, “Bir gerginlik ortamında, Süleyman Demirel de şüphesiz çok büyük katkılarıyla bu işin içerisindeki başaktör olarak hükümetin istifasını aldı” diye konuştu.

Vakıf malları da iade edilecek

Arınç 28 Şubat döneminde kapatılan ve mallarına el konulan vakıfların mallarının iadesi için de Başbakan’ın talimatıyla bir çalışma yapıldığını belirtti. Arınç, “Şimdi geldiğimiz nokta; 28 Şubat’ın asli ve feri faillerinden yargı önünde hesap sorulma günüdür. Yargının vereceği karar ne olursa olsun, bugün 28 Şubat lanetli bir hale gelmişse, artık bu Türkiye ’nin önünün açıldığını zannediyorum ki gösteren en önemli olay” dedi.