Darbe günlükleri de iddianamede

Darbe günlükleri de iddianamede
Darbe günlükleri de iddianamede
Ergenekon soruşturmasına ilişkin ikinci iddianamede, emekli orgeneraller Hurşit Tolon ve Şener Eruygur "Ergenekon örgütünün üst düzey yöneticisi" olmakla suçlanıyor. Nokta dergisinde yer alan ve büyük tartışma yaratan "darbe günlükleri" de iddianameye girdi


İddianamede Cumhuriyet gazetesi Ankara temsilcisi Mustafa Balbay, Neriman Aydın ve Tuğgeneral Levent Ersöz'ün de adları "sanık" olarak geçiyor.

İddianamenin büyük bölümünde darbe iddiası yer alıyor ve iddinamenin büyük çoğunluğunu da bu iddialar oluşturuyor.

İddianamede, yasadışı örgüt itirafçılarının "gizli tanık" olarak yer aldığı belirtildi.

İddianamede, PKK ve Hizbuttahrir örgütleriye ilişki iddiası da yer alıyor.

Bu iddinamenin kabul edilmesi için 15 günlük süre var. Mahkeme 15 günlük süre içinde iddianamenin kabulü ya da reddi yönünde karar verecek.

Alper Görmüş: "Önemli bir gelişme"

Darbe günlüklerinin de ikinci iddianamede de yer almasıyla ilgili olarak CNN TÜRK'e konuşan Taraf gazetesi yazarı Alper Görmüş de, bu haberin ne kadar sağlıklı olduğu yönünde kendisinin henüz bir bilgi almadığını, fakat bu durumun önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

Haberin doğru olduğunu tahmin ettiğini belirten Görmüş, darbe günlüklerinin Ergenekon'a dahil olmaması durumunda soruşturmanın eksik kalacağını söyledi.

Görmüş, "Hurşit Tolon ve Şener Eruygur 2004'teki darbe girişiminin önemli isimlerinden. Onları ayırarak soruşturma yürütmek mantıksız olur. Ama bu mantıksızlık şimdilik giderilmiş görünüyor" dedi.

Görmüş, "Bu günlükler incelenmedi. Ama kamuoyunda bir kanat oluştu. 2004'te iki darbe atlatmışız. Kamuoyu buna inandı. Şimdi de iddianamede olduğu söyleniyor. Bu durum beni memnun etti" diye konuştu.

Özden Örnek'e ait günlüklerin daha önce iddianamede olmamış olmasını değerlendiren Görmüş, sivil savcıların darbe günlükleri konusunda görevsizlik verdiğini, Başbakan Erdoğan'ın çağrısına rağmen soruşturma açılmadığını kaydetti.

Görmüş, "Çünkü savcılar böyle yorumluyorlar. Sözü edilen günlükler askerlerle ilgili olduğu için bizim görev alanımızın dışında olduğunu söylediler. Ama bu yorumlar doğru değil. Askeri Savcı Kanunu, asker kişelirin askerlikle ilgili suçlarını ele alıyor. Darbe girişimi de bir askeri suç olmadığını göre bu durum sivil savcıların görevi. Ama şimdi çıkmış görünüyor. Bu durum beni memnun etti" dedi.

Görmüş, "Kimlerin ifaüdelerinin alınacağı hakimlerin işi. Darbe günlükleriyle ilgili olarak demokrasiyi katletmiş bir girişim olduğunu söylüyorum. Oradaki bilgiler el alınmalı, kimlerin soruşturulacağı ise bir ayrıntı" diye konuştu.

Görmüş darbe günlükleriyle ilgili olarak ise "Günlükler Sarıkız darbesini el alan metinlerdi. Dönemin bütün kuvvet komutanlarının içinde olduğu bir darbe girişimi olarak görüldü. 3 Mart 2004'te yapılan MGK toplantısında Genelkurmay Başkanı hariç, komutanlar benzer görüşünü dile getirdiler. Ayışığı ise farklı. Ayışığı, Şener Eruygur'un tek başına düzenlediği bir darbe girişimi olarak görülür. Bu Sarıkız darbesinden ayrıdır. Tek generalli bir darbe olarak görülüyordu" hatırlatmasında bulundu.

Alper Görmüş daha önce "Darbe Günlükleri"ni yayımlayan Nokta dergisinin genel yayın yönetmenliğini yapıyordu.

AK Parti'ye darbe girişimi" iddiası

Nokta dergisinin 29 Mart 2007 tarihli sayısında, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek'e ait olduğu öne sürülen notlar yayımlanmış, bu notlarda kuvvet komutanları ve jandarma komutanının 2004'te AK Parti'ye karşı "Sarıkız" ve "Ayışığı" adlı iki ayrı darbe planladığı, ancak dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün bu girişimlere karşı çıktığı iddia edilmişti.

Emekli Oramiral Özden Örnek ise, kendisine ait olduğu öne sürülen günlükteki ''darbe girişimi'' iddialarını aynı gün yalanlamış ve "Komutanlığım döneminde hiçbir zaman günlük tutmadım. Böyle bir günlüğüm mevcut değildir. Haberler tamamen uydurmadır" demişti.

Özden sadece 1957-81 döneminde tuttuğu "hatıratlar" olduğunu belirterek, "Tutulan notlar günlük değil hatırattır. Bu dönemden sonra ve komutanlık sırasında günlük tutulmamıştır. Karargahta günlük programlarım düzenli olarak kaydedilmekteydi. Günlük programlar ve ziyaretleri alıp bunlar üzerinden tamamen senaryo yazılmış" ifadesini kullanmıştı.

Nokta dergisi Örnek'e ait olduğu öne sürülen ve daha önce de basında bir kısmı yayımlanan günlük notlarının 2003 yılı sonu ve 2004 yılı başlarına ait olan bölümlerini yayımlamıştı.(cnntürk)