Darbe günlüklerine Usain Bolt'lu açıklama

Darbe günlüklerine Usain Bolt'lu açıklama
Darbe günlüklerine Usain Bolt'lu açıklama
Ergenekon davasında tutuklu bulunan Cumhuriyet gazetesi Ankara temsilcisi Mustafa Balbay'dan darbe günlükleri açıklaması: 10 yıllık notlar 2 dakika 33 saniyede oluşturulmuş görünüyor. Usain Bolt olsam bu kadar sürede günlük oluşturamam.


İSTANBUL - İkinci 'Ergenekon' davasının tutuklu sanığı Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi sanık Mustafa Balbay, "İddianamede yer alan ve bana atfedilen günlük adındaki notlar bana ait değildir" dedi.
Silivri Cezaevi'ndeki 750 kişilik duruşma salonunun aşırı yağıştan sular altında kalması, kafeterya bölümünün çatısının bir bölümünün çökmesi üzerine ertelenmişti. Davanın beşinci duruşması dün yapıldı. Duvarları yeniden boyanan, yıkılan bölümü onarılan duruşma salonununda, aralarında Yeni Parti Başkanı Tuncay Özkan, Eski Esenyurt Belediyesi Başkanı Gürbüz Çapan, eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin'i den aralarında yeraldığı 48'i tutuklu 56 sanık hazır bulundu. Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde söz alan tutuklu sanık Mustafa Balbay şunları söyledi: "İddianamede yer alan ve bana atfedilen günlük adındaki notlar bana ait değildir. Yaz boyunca bu iddiaları araştırdım. İlk gördüğümde 'bu montaj olabilir' demiştim. 10 yıllık notlar 2 dakika 33 saniyede oluşturulmuş görünüyor. Ben eskiden atletizmle uğraştım. Usain Bolt olsam bu kadar sürede günlük oluşturamam. Bunun kopya olduğu açıktır."
Cumhuriyet gazetesinin Ankara Bürosu’nun santral telefonundan yapılan bütün görüşmelerinden kendisinin sorumlu tutulduğunu vurgulayan Balbay, "Bir kişiyle 300 kere görüşme yapmam çok saçma geldi. Muhabirler konuşmuş, gazetecilik ilişkileri var. Haber alıp haber veriyorlar. Bu sorular bana soruluyor. Gazeteciliğimden hiçbir endişem yok" dedi.-Örnek'le iki kere konuştum-Tuncay Özkan, Emekli Oramiral Özden Örnek’i iki kere ziyaret etitğini anlattı ve "’Televizyon kanalı kuracağım OYAK’tan reklam verir misiniz?’ dedim. ’Recep Tayyip Erdoğan bana saldırırsa beni korur musunuz?’ diye sordum" diye konuştu. Özkan, 'terör örgütünün delili olarak gösterilen telefon konuşmasını yaptığı M.A’nın Metin Akpınar', 'örgüte yeni eleman kazandırmasının delili olarak gösterilen konuşmayı gerçekleştirdiği S.B’nin de Süheyl Batum olduğunu söyledi.
Eski polis müdürü Adil Serdar Saçan ise "İçeriye attığım insanlarla aynı örgütte ve yan yana koğuşlarda tutuluyorum. Buradaki 4 No’lu cezaevinin üçte ikisi çete suçlularıyla dolu. Yarı yarıya içeriye attığım insanlarla dolu. Beni cezaevinde koruyabileceğinizi mi sanıyorsunuz" dedi.