Darbe komisyonu Gündüz, Şahin ve Kalkancı'yı da dinleyecek

Darbe komisyonu Gündüz, Şahin ve Kalkancı'yı da dinleyecek
Darbe komisyonu Gündüz, Şahin ve Kalkancı'yı da dinleyecek
28 Şubat sürecinde birçok kişiyi dinleyen Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu, Müslüm Gündüz, Fadime Şahin ve Ali Kalkancı'yı da dinleyecek.

Şimdiye kadar 28 Şubat sürecine ilişkin birçok ismi dinleyen Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, pek çok ismi ‘dinleme’ listesine aldı. Komisyon, bu kişileri ekim ayında konuk edecek.

Aczmendiler'in lideri Müslüm Gündüz, Fadime Şahin ile sahte şeyh Ali Kalkancı'yı da dinleyecek olan Komisyon, bu kişilere o dönem yaşananları soracak. Gündüz ile Şahin, polis ile medyanın ortak operasyonuyla, lüks bir evde basılmıştı.

28 Şubat sürecinde, televizyon ekranlarını uzun süre meşgul eden 'irtica' haberlerinin başlıca konuğu Fadime Şahin, sahte şeyh Ali Kalkancı'yı da "Bana tecavüz etti" iddiasıyla suçlamıştı.

PAZARTESİ DAVET GİDİYOR
Komisyon Sözcüsü İdris Şahin, belirledikleri isimlere yarından itibaren davetiye göndereceklerini söyledi. Şahin, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz'ü daha önce cezaevine gidip dinleyeceklerini söyledi. Dinlemelerin ekim ayının ilk haftası başlayacağını bildiren Şahin, eski başbakanlardan Tansu Çiller'i de dinleyeceklerini söyledi. 28 Şubat'ın en büyük boyutunun ekonomik ve psikolojik boyut olduğunu dile getiren Şahin, 'Bu boyutlara eğilmeliyiz, yoksa bu çözülmez' dedi.

1960 SONRASI BELGELER GELDİ
Komisyon çalışmaları hakkında da bilgi veren İdris Şahin, kamuoyuna sağlam bir rapor sunacaklarını belirterek, 'Cumhurbaşkanlığı'ndan ne bilgi istediysek göndermişler. 1960 yılından itibaren dosyaları göndermişler. İstediğimiz bütün belgeler geldi' diye konuştu.

KAVAKÇI'YA NEDEN YEMİN ETTİRİLMEDİ
1999 seçimlerinde, 28 Şubat sürecinde kapatılan Refah Partisi'nin ardından kurulan Fazilet Partisi'nden milletvekili seçilen Merve Kavakçı da komisyon tarafından dinlenecek.

DİNLENECEKLERİN LİSTESİ OLDUKÇA KABARIK
Komisyon, yasadışı örgütlerin devletle olan bağlantıları ile Susurluk'ta meydana gelen kaza olayının ve arkasındaki ilişkilerin aydınlığa kavuşturulması' amacıyla kurulan TBMM Araştırma Komisyonu'nun Başkanı Mehmet Elkatmış'ı da dinleme kararı aldı.

Komisyonun listesindeki diğer isimler ise şöyle: ' CHP eski Genel Sekreteri Adnan keskin, Ahmet Börekçi, Sivas katliamının yaşandığı sırada şehrin valisi olan Ahmet Karabilgin, batık bankalar döneminde TMSF'nin başında olan Ahmet Ertürk, TİT saldırısına uğrayan Akın Birdal, Ali Çakır, eski İstihbarat Daire Başkanı Bülent Orakoğlu, işadamı ve eski Bakan Cavit Çağlar, çete davalarına bakan savcı Aykut Cengiz Engin, işadamı Cem Boyner, Metin Kaplan, Uğur Mumcu'nun kardeşi Ceyhan Mumcu, eski Anap'lı Bakan Cumhur Ersümer, Cüneyt Arcayürek, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, eski İstanbul Valisi Erol Çakır, Erol Mütercimler, eski TOBB Başkanı Fuat Miras, eski OHAL ve İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, BÇG'yi deşifre eden Kadir Samursak, emniyetçi Hanefi Avcı, eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, işadamı Nail Keçeli, eski İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, kapatılan Refah Partisi yöneticisi Oğuzhan Asiltürk, Sabih Kanadoğlu (Yeni Şafak)