@ismailsaymaz

Darbe mağduru tazminat istedi, borçlu çıktı

Darbe mağduru tazminat istedi, borçlu çıktı
Darbe mağduru tazminat istedi, borçlu çıktı
12 Eylül mağduru Dahar Aslan, haksız tutuklandığı için dava açtı. Mahkeme "10 yıllık süre geçti" diyerek reddetti. Üstelik yargı masrafını da mağdura kesti.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Tarsuslu Dahar Aslan, 12 Eylül ’den sonra dört yılını cezaevinde geçirdi. Çıktıktan sonra tüm suçlardan beraat etti. Aslan ‘12 Eylül Referandumu’ndan sonra yargıya başvurarak, ‘haksız tutukluluğu’ için tazminat istedi. Tarsus Ağır Ceza Mahkemesi, dava açmak için on yıllık başvuru süresinin geçtiğini belirterek, talebi reddetti. Ayrıca Hazine’nin 2400 TL’lik avukatlık ücreti ve 150 TL’lik yargılama masrafı da Aslan’a kesildi. Aynı şekilde Fikri Bayhan ve Cemal Er adlı 12 Eylül mağdurları da yargıdan eli boş döndü. Üç mağdurun avukatı Vedat Özkan, Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nin darbe ile yüzleşmeyi ‘alacak - verecek meselesine’ indirgeyen bir kararı nedeniyle adım atılamadığını söylüyor.
Aslan 1985 yılına kadar kaçak yaşadı. 6 Kasım 1985’te Devrimci Yol adına eylemlere karıştığı iddiası ve ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmak’ suçlamasıyla tutuklandı. Tarsus, Ermenek ve Adana cezaevlerinde kaldı ve işkence gördü. 1989’da tahliye edildi. Ve tüm suçlardan beraat etti. 

Referandumda umutlandı 

Üç çocuk babası olan Aslan, 12 Eylül Referandumu’ndan sonra ‘haksız tutukluluk’ gerekçesiyle Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme dosyayı bilirkişiye göndererek, mağduriyetin tespitini istedi. Bilirkişi, Aslan’ın cezaevinde geçirdiği 997 gün üzerinden değerlendirme yaptı ve 1988 verilerine göre 12 bin 950 TL zararının olduğunu savundu. Bu rakamı da, altı sıfırı atarak, 12 TL 89 kuruşa dönüştürdü. Fakat mahkeme bu kadarlık tazminatı bile uygun görmedi. Aslan’ın yargılandığı en ağır suçun zamanaşımının bile yirmi yıl içinde dolduğunu savunan mahkeme, dava için son başvuru tarihinin 2005 olduğunu savundu. Aslan’ın 2011’de yargı yoluna gittiğini kaydeden mahkeme, ‘beraat kararının üzerinden 22 yıl gibi çok uzun sürenin geçtiği, zamanaşımı hükümleri dikkate alındığında, tazminat davasını hak düşürücü süreden sonra açıldığını’ belirterek, 13 Nisan 2012’de davayı reddetti. Bu yetmezmiş gibi, Hazine avukatının 2400 TL’lik ücreti ve 150 TL’lik yargılama gideri de Aslan’dan alındı.
Aslan’la aynı örgüt kapsamında 1980-1982 yılları arasında iki yıl tutuklu kalıp beraat eden Cemal Er’in açtığı dava da aynı sonuç yaşandı. İskenderun 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 23 Kasım 2012’de verdiği kararında, davayı reddetti. Benzer şekilde, Fikri Bayhan’ın da 1980-1981 yılları arasındaki bir yıllık tutukluluğu ile ilgili Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açtığı dava düştü. Avukatı Vedat Özkan’a göre, kararı temyiz etse de akıbetin değişmesi beklenmiyor. Özkan, Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nın bu davaların tümünde itirazları reddettiğini ifade ederek, şöyle diyor: “On yıllık zamanı süresini geçirenlerin hepsi reddediler. Aslında bu konuda Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun olumlu bakışı olduğu halde dairenin bakışı nedeniyle reddediliyor. Adeta bir alaca-verecek davası gibi bakıyorlar. Oysa bu, özgürlüklerin devlet idaresi tarafından ihlal edilmesidir. Adeta vatandaşa karşı hile yapılıyor.”