Darbe tanımına 'demokrasi' ayarı

Darbe tanımına 'demokrasi' ayarı
Darbe tanımına 'demokrasi' ayarı
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

Türk Dil Kurumu sözlüklerindeki ‘darbe’ tanımına ‘ demokratik yollardan yararlanarak yönetimi devrime’ ibaresinin eklendiği ortaya çıktı. Yeni darbe tanımı tartışma yarattı. TDK, “Tanım 1998 yılında yenilendi” diye açıklama yaptı.
Tüm ülkeye yayılan Gezi Parkı gözaltına alınan bazı eylemcilere ‘darbe’ suçlaması ve Gezi Parkı eylemlerinin bazı çevreler tarafından ‘darbe’ girişimi olarak nitelendirilmesi ‘darbe’ tanımının da tartışılmasına neden oldu. TDK, tarafından hazırlanan sözlükte “Bir ülkede baskı kurarak, zor kullanarak veya demokratik yollardan yararlanarak hükûmeti istifa ettirme veya rejimi değiştirecek biçimde yönetimi devirme işi” şeklinde yer alan darbe tanımına ‘demokratik yollardan yararlanarak’ şeklindeki ifadenin Gezi eylemleri sürecinde eklendiği öne sürüldü. Ancak TDK, yetkilileri bu iddiayı yalanladı.

TDK: Sözlüğe 98’de girdi

Türk Dil Kurumu yetkilileri tarışmalara neden olan ifadenin sözlüğe ilk olarak 1998 yılında girdiğini, 2005 ve 2011 yıllarında da yenileme sırasında da aynen korunduğunu ifade ettiler. Daha önceki darbe tanımının ‘Bir ülkede zor kullanarak yönetimi devirme işi’ şeklinde olduğunu ifade eden TDK yetkilileri, tanımlarda ‘anlık’ değişimlerin söz konusu olamayacağını vurguladılar. TDK Sözlüğü’nün, Güncel Türkçe Sözlük ve Yazım Kılavuzu Çalışma Grubu’nun yaptığı çalışma ile yenilendiğine dikkat çeken yetkililer, “Bu kurul toplanır, maddeleri tartışır, yeni madde varsa alır, tanımda bir genişleme veya düzeltme gerekiyorsa bunlarla ilgili çalışmalar yapar. En son 2011’de yenilendi ” 1941 yılından bu yana sözlükten 11 baskı yapıldı” diye konuştular. TDK’nın verdiği bilgi çerçevesinde ‘darbe’ tanımının 1997 yılında post modern darbe olarak tanımlanan 28 Şubat sürecinden sonra değiştirildiği ortaya çıkmış oldu.


  http://www.radikal.com.tr/113830611383064

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  cumhuriyet miladını doldurmuştur - demlicay2011

  diyen meb bakanını içinde barındırdı. köprüyü geçene kadar ayıya dayı dedi. amaçları ümmetçi müritçi kitlsel bir halk yaratmak. herşeyi büyüklerimiz bilir şeyhimiz bilir ağamız bilir bir anlayışla yönetmek. hakan şükür bunların yetiştireceği en iyi nesil ve evlat. hemde milyarlık değerde bir evlat. bankaya her ay yatan o 17 bin lirayı haketsin haketmesin orası ayrı bir konu ama. adamlar son derece memnun bu durumdan. tırkan kadar yararı olmayan kişiler demokrasi içinde gayet rahat bir şekilde küfrettikleri avrupa ile iç içe yaşıyor. sonrada abye kafa tututyor. aynı geri pakistan bürokratları gibi. yada hint ne derseniz deyin. fark yok.

  1984 - Winston S.

  Artık kimse bana ulkenin 1984 Okyanusyasından bir farkı kaldıgını soyleyemez. Yıllardır soylerim ve sonunda, En basından beri haklı oldugumu ne yazıkki gorebiliyorum.

  ....? - citizen

  "Çapulcu"nun tarifini ne zaman değiştirmiş, ona da bakmak gerek.

  2013 Türkiyesi Orwell'ın 1984'ünü aştı - hulya cayar

  George Orwell'ın tüm zamanların en tüyler ürpertici anti-ütopyalarından olan kitabında iktidar eski gazeteleri değiştirerek tarihi yeniden yazar. Sözlük!!! değiştirmek fikri Orwell'ı bile dehşete uğratırdı heralde