'Darbelerin hesabı sorulsa Gazi'deki olaylar yaşanmazdı'

'Darbelerin hesabı sorulsa Gazi'deki olaylar yaşanmazdı'
'Darbelerin hesabı sorulsa Gazi'deki olaylar yaşanmazdı'

12 Mart 1995 günü, Gazi Mahallesi?nde bir kahvehanenin taranmasıyla başlayan olaylarda 22 kişi öldürüldü. Ölenler, dün ölümlerinin 12?nci yılında anıldı. FOTOĞRAF: AP

İSTANBUL - Gazi Mahallesi’nde 12 Mart 1995’de bir kahvehanenin taranmasıyla başlayan olaylarla öldürülen 22 kişi, binlerce kişi tarafından anıldı.
Eski Gazi Karakolu önünde toplanan ve aralarında DTP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Akın Birdal ve İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel ile sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yer aldığı grup, İsmetpaşa Caddesi’nden Türkçe ve Kürtçe sloganlarla yürüyüşe geçti. Olaylarda ölenlerin fotoğraflarını taşıyan gruptakiler, olayları protesto eden döviz ve pankartlarla Gazi Mahallesi Mezarlığı’na yürüdü. Gruptakiler, burada olaylarda ölenlerin mezarlarına çiçekler bıraktı. Akın Birdal, “12 Mart askeri darbesinin insanlığa karşı işlemiş olduğu suçların hesabını sorabilmiş olsaydık, Gazi olayları yaşanmayacaktı” dedi.   Sabahat Tuncel de Türkiye’nin demokratikleşmesi için faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması gerektiğini söyledi. Protesto yürüyüşü nedeniyle Gazi Polis Merkezi etrafında yoğun güvenlik önlemleri alındı ve esnaf kepenk kapattı. (Radikal)