Darbeye karşıyız

Darbeye karşıyız
Darbeye karşıyız
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Mısır'daki müdahaleye net bir şekilde tavrını koydu: "Askeri darbe kabul edilemez. Uzlaşma kültürü olmalı."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mısır’da yapılan askeri darbeyi eleştirerek, “Askeri darbe kabul edilemez. Hele 21. yüzyılda doğru değil, kabul edilmemesi gerekir” dedi. Demokrasilerde uzlaşma kültürü olduğunun da altını çizen Kılıçdaroğlu, “Uzlaşmayı bir tarafa bırakıp ‘Benim dediğim olsun’ derseniz 100 binlerce kişiyi Tahrir Meydanı’ndan uzaklaştıramazsınız” diye konuştu.
OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’nin yönetici ve işadamlarıyla kahvaltıda bir araya gelen CHP lideri Kılıçdaroğlu gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Kılıçdaroğlu, Mısır’daki askeri darbenin sorulması üzerine demokrasiyi sandıktan ibaret sananların yanıldıklarını gördüklerini ifade ederek, şunları söyledi: “Ülkeyi yönetenlerin herkesin taleplerine kulak kabartması gerekiyor. Askeri darbeler hiçbir zaman kabul edilemez. Hele 21. yüzyılda toplumları şekillendirmek için askeri darbeler yapmak doğru değildir ve kabul edilmemesi gerekir.” Mısır’daki darbenin Türkiye’yi nasıl etkileyeceğinin sorulması üzerine ise Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin demokrasi kültürünün geliştiğine inandığını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Askerlerin şu veya bu şekilde demokratik hayata müdahelesini istemiyor. En temel sorunumuz hükümetin dayatmacı anlayışı. Gençler bu konuda gerekli dersi verdiler. Bu konuda anlayışsızlığı ortaya koyan bir kişi var. O kişinin adı da Recep Tayyip Erdoğan ” diye konuştu.

MHP : AKP iyi okusun

MHP Lideri Devlet Bahçeli de Mısır’la ilgili bir açıklama yaptı. MHP Bahçeli, “Mısır’ın bu noktaya gelmesinde iktidarıyla muhalefetiyle herkesin payı ve katkısı vardır. Her ne kadar Mursi hali hazırda mağdur rolünde ise de kendisine verilen imkânları adaletli ve kapsayıcı kullanamadığından dolayı kusurludur. Ancak bu askeri müdahalenin demokrasiye sığar hiçbir yanının olmadığı ve hiçbir şekilde de hoş görülemeyeceği ortadadır. Mısır’daki yaşanan olumsuz gelişmelerin ve maliyeti oldukça fazla olan tecrübelerin bilhassa AKP hükümeti tarafından iyi okunması, dersler çıkarılması ve yorumlanması çok mühimdir” ifadelerini kullandı.

BDP: Mısır ordusu siyasal alandan çekilmeli

BDP Mısır’da yaşanan askeri darbeyi yazılı bir açıklamayla eleştirdi. Açıklamada Mısır’da seçimle kurulmuş bir hükümetin devrilişinin, derin bir kaygıyla izlendiği vurgulanarak, şunlar kaydedildi: “Mübarek rejiminin devrilişinden sonra seçimle gelen ilk hükümetin askeri bir darbe ile yıkılmış olmasının bölgedeki istikrarsızlığın artmasına neden olabileceğini ve Tahrir Meydanı’ndaki gibi demokratik gösterilerin bu darbe neticesinde gölgelenebileceğini düşünmekteyiz. Sadece Türkiye’de değil, Ortadoğu’da ve dünyanın neresinde olursa olsun darbe ile bir siyasi akımı demokratik zeminden uzaklaştırmak kabul edilebilir bir olay değildir. Bununla birlikte, darbe sonrası kurulan her hükümet, meşruiyet sorunu tartışmalarını başlatacağından dolayı istikrarsızlığın derinleşmesi de kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle, Mısır ordusunun siyasal alandan derhal çekilmesi ve en kısa sürede adil ve şeffaf seçimlerin yapılması, çağrısında bulunuyoruz.”


Tartışma götürmez şekilde bu darbedir

Mısır’da ordunun tavrını uzmanlar “kesinlikle darbe” olarak niteleyerek hiçbir şartta kabul edilebilir olmadığını vurguladılar. Uzmanların değerlendirmesi şöyle:
Emeklİ dİplomat Akın Özçer: “ABD ve Avrupa Birliği, ağırlıklarını kullansaydı sonuç farklı olurdu. Bu ülkeler, orduya, ‘sakın böyle bir şeye kalkışmayın’ mesajı verebilirlerdi ve sonuç farklı olurdu. Darbelere yeşil ışık yakılmamalı. Darbeye yaptırım olması lazım ve bu görev de uluslararası camiaya düşüyor.”
Yıldız Teknİk Ünİversİtesİ Uluslararası İlİşkİler Bölümü Öğretİm Üyesİ Prof. Dr. Nurşİn Ateşoğlu: “Mısır’da yaşanan hiçbir tartışma götürmeyecek şekilde darbedir. Irak müdahalesinden sonra ABD yarattığı negatif algıyı bir daha yaşamak istemiyor. ABD, Ortadoğu’ya demokrasi götüren müdahaleci tavrından vazgeçti artık.”{