Darbukalı çocuk dozerleri yendi

Kentsel dönüşüm planı çerçevesinde yıkımına başlanan İstanbul Fatih'teki Roman mahallesi Sulukule'de 'Çocuk Merkezi'nin yıkımını çocuklar darbuka çalarak durdurdu.

 

Roman mahallesi Sulukule’de 2007’den bu yana Fatih Belediyesi ve TOKİ işbirliğince hazırlanan dönüşüm projesi kapsamında yıkımlar yapılıyor. Proje, tarihi Roman mahallesinin ortadan kadırılıp yerine sivil Osmanlı ve Türk mimarisi örneği villalar, bir otel ve bir alışveriş merkezinin de bulunduğu yeni bir alanın inşa edilmesini öngörüyor. Proje alanındaki 500’ü aşkın binanın yaklaşık 150’si yıkılmış durumda. Sivil toplum örgütleri, ‘insanların evsiz kalması ve İstanbul’un kültürel dokusunun Romanlara ait önemli bir motifinin yok edilecek olması’ nedeniyle karşı çıkıyor. 23 Ocak cuma günü Fatih Belediyesi’nin iş makinelerinin hedefinde 2006’da çeşitli atölye çalışmaları yapmak için kurulan ‘Çocuk Merkezi’ vardı.

Sulukuleli çocuklar şarkılarla direndi
Yıkım ekipleri, Çocuk Merkezi işlevini gören binayı yıkmak üzere bölgeye vardıklarında karşılarında çocukları buldu. Çocuklar, atölyede gönüllü çalışan kişilerin bulunmadığı ve dolayısıyla merkezin kapalı olduğu bir anda dozerlerin geldiğini duyunca birkaç dakika içinde kendi kendilerine harekete geçti. Sulukuleli çocuklar, evlerinden darbukalarını alıp merkeze koştu. Binaya girip kapıları kilitleyen çocular, darbuka çalıp, şarkı söylerek “Burası Sulukule, burada yıkım yok!’, ‘Sulukule bizimdir, bizim kalacak!’, ‘Sulukule buraya, yumruk havaya!’ gibi sloganlar attı. Sonunda zabıta, çocukların binayı işgal etmiş olmasının yıkımı olanaksız hale getirdiğine karar verip mahalleyi terk etti.
Mahalle Derneği, zorunlu yer değiştirme ve yıkıma maruz kalan çocukların manevi destek bulabildikleri tek yer olan atölyenin mahalledeki yıkımlar tamamlanana kadar ayakta tutulmasını talep etmişti. Fatih Belediyesi bu talebi kabul etmiş, Çocuk Merkezi’nin en son yıkılacağını açıklamıştı. (Radikal)