Darfur dramı Ortaköy'de görülebilecek

Sudan'ın Darfur bölgesinde iç savaştan etkilenen sivillerin maruz kaldığı dramı yansıtan 150 fotoğraf Dünya Mülteciler Günü'nde İstanbul'a geldi.

İSTANBUL - Sudan'ın Darfur bölgesinde iç savaştan etkilenen sivillerin maruz kaldığı dramı yansıtan 150 fotoğraf Dünya Mülteciler Günü'nde İstanbul'a geldi. Fotoğraflar bugün ve yarın saat 21.00'de Ortaköy Meydanı'nda projeksiyonla seyredilebilecek. Gösteri öncesi ve sonrasında Mülteci Gençlik Grubu konseri verilecek, paneller yapılacak.
Beşiktaş Belediyesi ve 'SaveDarfur' örgütünün desteği ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin düzenlediği organizasyon öncesinde Ortaköy'de dün bir basın toplantısı yapıldı. Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal'ın katılmadığı toplantıda, UNHCR Türkiye Temsilcisi Ana Liria-Franch, Türkiye'de 8-9 bin mültecinin bulunduğunu, etnik, dinsel, politik ya da başka bir sebeple ülkesinden ayrılmış insanlara sığınma imkânı sağlanmasının insani bir görev olduğunu anımsattı.
SaveDarfur'dan Amjad Atallah Darfur'da 8 milyon kişinin yaşadığını, bunun 2.6 milyonunun evlerinden zorla ayrıldığını, 400 bininin de başka bir ülkeye gitmek zorunda kaldığını belirtti. Atallah, NATO üyesi tek Müslüman ülke olarak Türkiye'nin Darfurlulara birçok yardımda bulunarak İslam dünyasına örnek olacağını vurguladı. Fotoğraf gösterisini hazırlayan Amerikalı küratör Leslie Thomas da "İlk ziyaretimi 2004 yılında yaptığım Darfur'da durum her geçen gün daha da kötüleşiyor. Köyler yakılıp kadınlar ve çocuklar öldürülüyor" dedi.
Darfur fotoğraf gösterisi bugün ve yarın 21.00'de Ortaköy Meydanı'nda izlenebilecek. Gösteri öncesi ve sonrasında Mülteci Gençlik Grubu konseri verilecek.