'Darfur kasabı' El Beşir İstanbul'a gelmiyor

Reuters haber ajansı bir Türk hükümet yetkilisine dayanarak Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in İstanbul ziyaretini iptal ettiğini bildirdi

Faik KAPTAN

 

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin hakkında tutuklama kararı çıkardığı Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in bu akşam Türkiye'de olması gereken  uçağı iptal edildi. İSEDAK toplantısına katılmak üzere bu akşam saat 18.30'da gelmesi beklenen El Beşir'in uçağının iptal edildiği bilgisini aldıklarını belirten Atatürk Havalimanı Protokol Müdürlüğü yetkilileri, “Daha sonra gelen bilgiler üzerine de bu akşam gelmeyeceğini öğrendik” dedi.

El Beşir’in yarın ya da daha sonraki günler gelip gelmeyeceği ise kesinliklik kazanmazken Reuters haber ajansı bir Türk yetkilisine dayanarak El Beşir'in İSEDAK toplantısına katılmayacağını duyurdu.


DARFUR KASABI

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), 4 Mart 2009'da, Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir hakkında tutuklama emri çıkarmıştı. El Beşir, Darfur'da insanlık ve savaş suçu işlemekle itham ediliyor.

İnsanlık suçları başlığı altında; cinayet, toplu infaz, işkence, tecavüz ve zorla uzaklaştırma yer alırken, savaş suçları başlığı altında ise; kasten masum sivillere yönelik saldırı emri vermek ve yağma yapmak bulunuyor.

Karara göre, bu suçlar, Darfur'daki sivillere karşı işlendi. Sivillerin büyük bölümünün, hükümet tarafından isyancı grupları desteklediği düşünülen Fur, Masalit ve Zaghava gruplarına mensup olduğu belirtilmişti.

200 BİN SUDANLI ÖLDÜ

BM verilerine göre, Darfur'da 4 yıldır süren iç savaşta en az 200 bin kişi öldü, 4 milyon kişi insani yardım olmaksızın yaşayamayacak durumda. 2.5 milyon insan ise yerlerinden oldu.

Sudan hükümetinin izniyle Afrika Birliği Barış Gücü Darfur'da asker bulunduruyor. Şiddet ise eskisi gibi olmasa da hala sürüyor.