@ismailsaymaz

Dargeçit davasının ikinci kez nakli reddedildi, ilk duruşma 1 Ekim'de

Dargeçit davasının ikinci kez nakli reddedildi, ilk duruşma 1 Ekim'de
Dargeçit davasının ikinci kez nakli reddedildi, ilk duruşma 1 Ekim'de
Mardin'in Dargeçit ilçesinde 20 yıl önce 8 kişinin öldürülüp kaybedilmesine ilişkin davanın ikinci kez bir başka şehre sürülmesi yönündeki talep Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından reddedildi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL-Mardin'den güvenlik gerekçesiyle Adıyaman'a alınan Dargeçit davasının ikinci kez sürgüne gönderilmesi Yargıtay7a takıldı. Mardin’in Dargeçit ilçesinde 1995’te yedi yurttaş ve bir çavuşun öldürülüp kaybedilmesine ilişkin davanın ikinci kez bir başka şehre sürülmesi yönündeki talep Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca  reddedildi. Başsavcılık, 'dava nakli şartlarının somut olayda gerçekleşmediğini' belirterek, sürgün talebini geri çevirerek, davanın Adıyaman’da görülmesine karar verdi. İlk duruşma için 1 Ekim 2015’e gün verildi. Adıyaman Valiliği, “ilde bölücü terör örgütü sempatizanları bulunduğu ve faili meçhuller davasının provoke edilebileceği” gerçekçesiyle Dargeçit Davası’nın başka şehre naklini  istemişti. Adıyaman Başsavcılığı da davaya yetecek ölçüde duruşma salonunu bulunmadığını dayanak göstermişti.

 VALİ: KAVGA VE GERGİNLİK OLUR

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş tarafından 28 Nisan 2015’te yazılan yazıda, Midyat’tan güvenlik nedeniyle gönderilen davanın “terör örgütü yandaşlarınca provoke edilebileceği” savunularak, “İlimizde  bölücü terör örgütü sempatizanlarının bulunduğu, terör faaliyetlerinin ve terör unsurlarının (kırsal faaliyetler, şehir yapılanması) varlığı da bilindiğinden özellikle ‘faile meçhuller’ davasının provoke edilebileceği” iddia edilmişti. Hem şehir merkezinde, hem ilçelerde “terör örgütü yandaşlarının yanı sıra milliyetçi hassasiyetleri yüksek bir kitlenin de bulunduğu ve karşıt görüşlü şahıslar arasında zaman zaman kavga ve gerginliklerin yaşandığı” ileri sürülmüştü. Mardin’in Adıyaman’a 298 kilometre mesafede olduğu ve iki davanın taraflarının da rahatlıkla gelip davaya katılabileceği ifade edilmişti. Şehirde asker, jandarma ve polise ait toplu birliklerin bulunmadığı, var olanların da bir kan davası sebebiyle on aydır Gerger ilçesinde görev yaptığı anlatılmıştı. Ayrıca çadır kentte 10 bin Suriyeli’nin yaşadığı, çatışma bölgelerine yakın olunduğu için şehrin sürekli göç aldığı kaydedilerek, “Suriye sınırına yakın olmamız sebebiyle gerek jandarma, gerek emniyet görevlilerimiz takviye olarak sınıra yakın yerlerde görevlendirilmektedir. Gelişebilecek büyük çaplı olaylara müdahale edebilecek emniyet ve jandarma birlikleri haricinde askeri unsur bulunmamaktadır” denilmişti. Yazıda, “Davaların Adıyaman’da devam etmesi halinde kamu güvenliği tehlikeye düşürebileceği” belirtilerek, başka bir şehre nakli istenmişti. 

Dargeçit davasına bir sürgün daha

Başsavcı Ali Ulvi Yılmaz’ın 10 Nisan 2015’teki yazısında ise Adıyaman’daki 1 ve 2. Ağır Ceza Mahkemesi salonlarının bu davalar için yetmeyeceği, adalet sarayı ile cezaevinde de duruşma görülecek uygun bir salonun bulunmadığı, bu binaların güvenlik yönünden birçok eksikliğinin olduğu, eksiklikler bildirildiği halde Emniyet tarafından gerekli düzenlemelerin hala yapılmadığı kaydedilmişti. Özellikle Ekim 2014’den sonra Adıyaman’da “art niyetli bir kısım şahıs ve toplulukların huzur ve sükuna yönelik olarak eylemlerini arttırdıkları, buna ilişkin çok sayıda soruşturma evrakının bulunduğu, davaların açıldığı, art niyetli bu şahıs ve grupların olay çıkartmak, kamu düzenini bozmak için çeşitli bahanelere sığındıkları, bunlar arasında toplumsal ve terör olaylarına ilişkin devam eden soruşturma ve yargılamaları bahane ettikleri” iddia edilmişti. Adıyaman 1. Ağır Ceza Mahkemesi de davanın nakli için gerekli işlemlerin yapılabilmesi amacıyla dosyayı başsavcılığa göndermişti.

 

Dargeçit'te 8 kişinin öldürülmesi