@ismailsaymaz

Dargeçit sanıkları salonda değil 'uzaktan' dinlenecek

Dargeçit sanıkları salonda değil 'uzaktan' dinlenecek
Dargeçit sanıkları salonda değil 'uzaktan' dinlenecek
Mardin Dargeçit'te yedi köylü ve bir uzman çavuşun öldürülüp kuyulara atılmasına ilişkin davanın sanıklarını mahkemeye gelmeden 'uzaktan' dinlenmesine karar verildi. Mahkemeye gelen tek sanığa da, "Bir daha gelmene gerek yok" dendi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Mardin Dargeçit'te 1995 yılında yedi köylü ve bir uzman çavuşun öldürülüp kuyulara atılmasına ve kaybedilmesine ilişkin davanın ilk duruşması dün görüldü. İlk duruşmaya beş sandıktan sadece biri katıldı. O da, " CHP 'li olduğu için" hedef seçildiğini iddia etti. Davaya katılmayan dört sanığın ise salonda değil bulundukları yerden ve görüntülü yolla dinlenmesine karar verildi. Gelen tek sanığın da duruşmalara katılmasına gerek olmadığına karar verildi.

Adıyaman 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün ilk duruşması görülen Dargeçit Davası'na sanıklardan sadece eski Mardin Jandarma Komando Tabur Komutanı emekli Albay Hurşit İmren katıldı. İmren, yedi köylünün gözaltına alınıp kaybedildiği tarihte komando taburunun komutanı olduğunu söyledi.
Dargeçit'te iki öğretmen ve bir müteahhitin PKK tarafından öldürülmesi üzerine operasyon yaptıklarını söyledi. Ancak İmren, Uzman Çavuş Bilal Batırır'ın kaybedildiği 8 Mart 1996 tarihinde Diyarbakır'da olduğunu belirtti.
Görevli olduğu tarihte PKK'ya karşı yoğun mücadele verdiğini anlatan İmren, bu nedenle hedef seçildiğini ve komplo kurularak bu davaya dahil edildiğini iddia etti. İmren, "PKK 1984-1999 yılları arasında bölgede görev yapan silahlı kuvvetler mensuplarını suçlamak suretiyle Cenevre Savaşdışı Suçlar Sözleşmesi uyarınca siyasi ödünler elde etmek istemektedir" dedi.

'KUYULARDAN HABERİM YOK'

Hiçbir yasadışı eyleme ve cinayete karışmadığını savunan İmren, içinden kemiklerin çıktığı kuyulardan da haberdar olmadığını iddia etti.
Emekli Albay İmren, soruşturmanın başladığı 2011 yılında CHP'den bir ilçede belediye başkanlığı yaptığını, ikinci kez aday olduğu 2014 yılında ise bu iddialar nedeniyle belediye başkanlığının engellendiğini ileri sürdü. İmren başkan adaylığının CHP parti meclisinde onaylanmasına rağmen, Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun girişimiyle iptal edildiğini iddia etti.
Duruşma sonunda Adıyaman 1. Ceza Mahkemesi 5 sanık hakkında yurtdışına çıkış yasağı koydu. İlk duruşmaya katılmayan aralarında eski Gümüşlük Belediye Başkanı Mehmet Tire'nin de olduğu 4 sanığın sesli ve görüntülü bilgi işlem sistemi (SEGBİS) üzerinden bulundukları yerden ifadelerinin alınmasına karar verildi. Almanya'da yaşayan sanık Bahattin Ergel'in ifadesinin bu ülkede alınmasına karar verildi. İlk duruşmada dinlenen Hurşit İmren'in ise sonraki duruşmalara katılmasına gerek olmadığı kaydedildi. Bir sonraki duruşma ise 29 Aralık 2015'e bırakıldı. 

Dargeçit'te 'kaybolan' çavuşun babası: Oğlumu infaz edip 'şehitlik' verdiler

Dargeçit'teki sanık albay: Radikal beni yazdı, başkanlıktan oldum

Dargeçit'te kaybedilen uzman çavuşun eşi konuştu: Caniden daha canilermiş...

Dargeçit iddianamesi tamamlandı