Darısı diğer cennetlere...

Marmaris-Datça karayolundaki İnbükü mesire yerinde yaptırılan biyolojik arıtma tesisi hizmete girdi. Artık atık sular, 40 bin YTL'lik tesiste arıtılacak ve ormanları sulamada kullanılacak. Çöpler de kaynağında ayrıştırılacak.
Haber: KAAN KAYA / Arşivi

MUĞLA - Marmaris-Datça karayolundaki İnbükü mesire yerinde yaptırılan biyolojik arıtma tesisi hizmete girdi. Artık atık sular, 40 bin YTL'lik tesiste arıtılacak ve ormanları sulamada kullanılacak. Çöpler de kaynağında ayrıştırılacak. Muğla Çevre ve Orman Müdürü Behlül Şenyürek, uygulamanın yaygınlaştırılacağını, kentteki mesire yerlerinin biyolojik arıtma tesisleri ve çöplerin ayrıştırılmasıyla daha modern hale geleceğini söyledi.
Milli Parklar Genel Müdürlüğü bünyesindeki mesire yerlerinde kullanılan atık su arıtma tesisleri yenileniyor. Daha önce sızdırmaz fosseptiklerde biriktirilen ve vidanjörlerle alınan atık sular, artık biyolojik arıtmadan sonra ormanları sulamada kullanılacak. İnbükü'nde yapımı bir buçuk ayda tamamlanan paket tipi biyolojik arıtma tesisi, 40 bin YTL'ye (40 milyar lira) mal oldu. Günlük 70 ton kapasiteli tesiste toplanan atık sular, kaba ve ince ızgaralardan geçirildikten sonra reaktör içinde havalandırılacak, konsantre bakteri kültürleriyle arıtılıp yeniden doğaya verilecek.
'Önce biz, sonra vatandaş'
Kent genelindeki tüm mesire yerlerinin biyolojik arıtma tesisleriyle modernleştirileceğini belirten İl Çevre ve Orman Müdürü Şenyürek, şöyle dedi: "Çevre ve Orman Müdürlüğü olarak Çevre Kanunu ve hükümlerine uyulmasını istiyoruz. Ama önce bunu kendi tesislerimizde gerçekleştirmemiz gerekli. Mesire yerlerimizin en büyük sorunu, atık suyun tahliyesi. Bu nedenle tüm mesire yerlerinde biyolojik arıtma tesisleri kurulmasına karar verildi. İlki Fethiye Katrancı'da yapılan tesisin ikincisi ise Marmaris İnbükü'nde hizmete sokuldu. Marmaris Çubucak'taki mesire yerine kurulacak 3 bin-3 bin 500 kişi kapasiteli biyolojik sabit arıtma tesisi, sezona yetiştirilecek. Arıtılan suyun Çevre Kanunu Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği standartlarında yeniden doğaya deşarjını amaçladık."
Mesire yerlerinde çöplerin yeniden değerlendirilebilmesi amacıyla kaynağında ayrıştırma projesini de başlattıklarını belirten Şenyürek, "Tüm mesire yerlerinde çöpleri kaynağında organik, cam, kâğıt, PVC ve metal atıklar olarak ayrılacak. Ayrıştırılan atıklar, ülke ekonomisine ve doğaya katkı sağlayacak. Tabii ki bu sistemin tam olarak oturabilmesi için herkesin çöpleri ayrıştırarak atması gerekli" dedi.
İnbükü mesire yeri işletmecisi Deniz Bozkurt da arıtma ve çöp projesiyle daha sağlıklı hizmet verme olanağına kavuştuklarını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7385987385980

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.