Darphane gibi matbaaya baskın

İstanbul'da bir matbaaya yapılan baskında çuvallar dolusu sahte YTL, avro, dolar ele geçirildi. 17 kişi gözaltında. Polis: Paraları saymak günler alacak.

ANKARA - Polis son yılların en büyük sahte para operasyonuna imza attı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla başlatılan operasyonda, İstanbul'da bir matbaa ve çuvallar dolusu sahte para ele geçirilirken, 17 kişi gözaltına alındı. Kalpazanların PKK ile bağlantısı araştırılıyor.
Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Şube Şube ekiplerince daha önce gerçekleştirilen bir başka sahte para operasyonunda önemli bilgilere ulaşıldı. Bazı zanlıları izlemeye alan mali polis, zanlıların sık sık İstanbul'la görüştüklerini saptadı. Mahkeme kararıyla zanlıların telefonlarını dinlemeye alan mali polis, İstanbul'da bir matbaada büyük miktarda sahte para basıldığını belirledi. Kalpazanların İstanbul bağlantılarının tespit edilmesi üzerine, İstanbul polisiyle temasa geçildi ve Ankara Mali Şube'den özel bir ekip İstanbul'a gitti. Matbaaya düzenlenen operasyonda çuvallar dolusu banknot halinde sahte YTL, avro ve dolar ele geçirildi. Olayla ilgili Ankara ve İstanbul'da 17 kişi gözaltına alındı.
Say say bitmiyor
Polis tutanak tutmak için sahte paraları saymaya başlarken işlemin günlerce sürebileceği belirtildi. Öte yandan darphane gibi kullanılan matbanın PKK ile bağlantısı olduğu ileri sürüldü. Polis matbaa çalışanlarının kimlik ve faaliyetlerini mercek altına aldı. Gözaltına alınan 17 zanlının emniyette ifadeleri alındıktan sonra adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.


    http://www.radikal.com.tr/7654557654550

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.