Darüşşafaka için elbirliği

Darrüşafaka Lisesi mezunu yedi işadamı, okulun yarınına sahip çıkmak için kolları sıvadı. Hedef, okulu yeniden 'ülkenin en iyileri' arasına sokabilmek.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Masanın etrafında oturan sekiz kişi hararetle 'Darüşşafaka Lisesi'nin nasıl kurtulabileceğini' tartışıyor. Ortak noktaları, kendi deyişleriyle hayatlarını Darüşşafaka Lisesi'ne borçlu olmaları.
Türkiye'nin başarılı işadamları arasında yer alan bu sekiz eski mezunun tek amacı, 'babasını kaybetmiş, yoksul çocukların eğitimini yerine getirmede başarısız olduğunu' iddia ettikleri Darüşşafaka Lisesi'ni yeniden Türkiye'nin en iyi okulları arasına sokmak. Darüşşafaka Yeniden Hareketi (DYH) adı altında örgütlenmişler. Harekete göre okula başvuran öğrenci sayısı da üniversiteye girişteki başarı da düşüyor.
Hareketi, iki yıl önce bir araya gelen 40 Darüşşafakalı başlattı. Hareket, Darüşşafaka Cemiyeti'nin 16 yıldır değişmeyen yönetimi ve uygulamalarına tepkili. Bu ekipten Zekeriya Yıldırım, İsmet Kasapoğlu, Talha Çamaş, Beşir Özmen, Oğuz Uslu, Saffet Karpat, Hüseyin Yakup Demir ve Muhittin Uzan, pazar günü yapılacak genel kurul öncesinde Darüşşafaka Cemiyeti'nin sıkıntılarını anlattı. Ne olmuştu da bir zamanlar Ahmet Rasim, Aziz Nesin, Tekin Aral gibi isimlerin sıralarından geçtiği, Yahya Kemal Beyatlı'nın, Selim Sırrı Tarcan'ın, Namık Kemal'in ders verdiği, 144 yıllık geçmişe sahip bu ünlü okul şimdi tartışılır hale gelmişti?
DYH'ye göre 'sıkıntıların başında eğitimin geri planda kalması var'. Eski Merkez Bankası Başvekili Zekeriya Yıldırım, halen 850 öğrencisi olan okulun babasız, yoksul çocuklara en üst seviyede eğitim verme misyonunun zayıfladığını vurguluyor. Son sekiz yıl üniversiteye giren 514 öğrencinin sadece 46'sının Boğaziçi, Koç, ODTÜ, Bilkent gibi seçkin üniversitelere yerleşebildiğini hatırlatan Yıldırım, "Geçen yıl üniversiteye giren 45 öğrenciden 44'ü tercih yaptı. Yalnızca 21'i lisansa, 16'sı açıköğretim fakültesine, yedisi ise ikinci öğretim programlara yerleşti" diyor.
Peki öğrenci başına yıllık 8 bin dolar harcanırken eğitim başarısı niye düşük? DYH bu tablonun sorumlusu olarak 'Darüşşafaka Cemiyeti'nin Darüşşafaka Lisesi'ni yönetmede başarısızlığı'nı gösteriyor:
"Cemiyetin başkanı 16 yıldır aynı kişi. Cemiyetin Maltepe, Yakacık, Şenesenevler ve İzmir Urla'da bağışçıları için yaptırdığı siteleri mevcut. Ancak Urla hariç diğer sitelerde yatak kapasitesinin yüzde 70'i kullanılıyor. Finansal baskılarla gayrimenkuller elden çıkarılıyor. Örneğin Haydarpaşa'daki arsaya inşaat yapılsaydı 20 milyon dolar elde edilebilirdi. Cemiyetin 94 milyon YTL borcu var. Kira gelirleri azalıyor. Artık gayrimenkul bağışı da alınamıyor. Cemiyet için inşaatlar ön planda."
Procter and Gamble Türkiye Genel Müdürü Saffet Karpat ise 'öğretmen' faktörüne dikkat çekiyor. Karpat, kendi dönemlerinde ünlü ve başarılı isimlerin gönüllü olarak öğretmenlik yaptığını anlatıyor.
DYH'nin önünde şimdi, pazar günü yapılacak genel kurul var. Grup cemiyet yönetimine aday olurken, hedefleri Darüşşafa Lisesi'ni eski günlerine döndürmek.