Darüşşafaka'dan 'beş yıldızlı' davet

1863 yılından beri babası ölmüş başarılı çocukları ilköğretim dördüncü sınıftan lise son sınıfa kadar ücretsiz okutan Darüşşafaka Eğitim Kurumları, daha çok öğrenciye kucak açmak için lüks 'rezidans'larına 'konuk' bekliyor.

İSTANBUL - 1863 yılından beri babası ölmüş başarılı çocukları ilköğretim dördüncü sınıftan lise son sınıfa kadar ücretsiz okutan Darüşşafaka Eğitim Kurumları, daha çok öğrenciye kucak açmak için lüks 'rezidans'larına 'konuk' bekliyor. Darüşşafaka Cemiyeti Başkanı Zekeriya Yıldırım, kendilerine huzurevi arayan yaşlılara, "Bağış yapıp, Darüşşafaka rezidanslarına gelin. Hem rahat edin, hem yetim çocukların eğitimine katkıda bulunun" çağrısı yaptı.
Darüşşafaka Cemiyeti Başkanı Zekeriya Yıldırım, cemiyet yönetiminden Saffet Karpat, Adnan Dovan, Taner Soyak, Müge Özacar ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Nilgün Akalın'la birlikte, kurumla ilgili hedeflerini anlattı. Hedeflerden biri, kurumun beş yıldızlı otel konforundaki rezidanslarında yaşlılara en iyi koşulları sunup, daha çok yetim çocuk okutmak için kaynak yaratmak. Cemiyetin üçü İstanbul, biri İzmir'de toplam dört 'Darüşşafaka Rezidans'ı var. İstanbul'da Maltepe, Şenesenevler ve Yakacık'ta, İzmir'de ise Urla'da bulunan rezidanslarda, hepsi beş yıldızlı otel konforunda, toplam 421 oda ve süit bulunuyor. Şu anda 225 oda ve süit boş. Rezidanslarda 24 saat aralıksız doktor ve hemşire hizmeti var. Ayrıca yatağa bağlı yaşlılar için kesintisiz hemşire hizmeti söz konusu. Maltepe'deki rezidans, Darüşşafaka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi ile Özel Bakım Ünitesi'ne sahip.
Yıldırım, toplantıda, 'yeni yaşam eviniz' diye tanımladıkları Darüşşafaka Rezidans'a giriş şartlarını şöyle özetledi:
"Biz yaşlılarımızdan Darüşşafaka'ya bağış bekliyoruz. Bağışları gayrimenkul olabilir, nakit olabilir. Bağış için tam sınır deklare etmemekle birlikte, İstanbul'da makul bir yerde bir-iki daire boyutunda olabileceğini düşünüyoruz. Bağış yapıp, rezidanslarımızı seçen yaşlılarımızın bundan sonraki yaşamlarını en rahat geçirebilmeleri için her türlü olanağı kullanıyoruz."
Darüşşafaka Rezidansları için geçmişte 'huzurevi' veya 'bağışçı sitesi' gibi tanımlamalar kullanıldığını vurgulayan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:
"Buralarda yaşayanlar 'huzurevi' gibi bir adlandırmayı kullanmamızı istemediler. Darüşşafaka Rezidans adını oralarda yaşayan yaşlılarımızın önerisiyle benimsedik. Gerçekten hepsi de İstanbul'un çeşitli noktalarındaki rezidanslardan geri kalmıyor. Hatta artıları da var."
Darüşşafaka'nın 'hayır kurumu' kimliğine sahip olduğuna dikkat çeken Zekeriya Yıldırım, hayırseverlerden her zaman bağışlarını beklediklerini kaydederek, "11 bankanın internet sitesinde yerimizi aldık. O bankalarda internetten işlem yapmaya girdiğinizde Darüşşafaka'nın bağış hesabı da karşınıza çıkıyor. Bu yolla günde 10 dolayında bağış alıyoruz" dedi.
220 milyon dolarlık gayrimenkul
Zekeriya Yıldırım, "421 oda ve süitle hizmet veren dört rezidansın yatırım maliyeti ve cirosu nedir?" sorusuna, "Şimdiki rakamlarla 60-70 milyon dolarlık bir yatırım boyutundan söz edilebilir sanırım" yarıtı verdi. Yıldırım, bir başka soru üzerine de "İstanbul Maslak'taki kampüsümüz dahil gayrimenkullerimizin toplam değeri 220 milyon dolar dolayında" dedi.
7 bin 500 çocuk sınava girecek
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Saffet Karpat da "Potansiyel öğrencileri daha sağlıklı seçebilmek için Türkiye genelinde ilköğretim üçüncü sınıfta bulunan yetim çocuklarla ilgili data oluşturduk. İlk ulaştığımız verilere göre Türkiye'de bizim okulun koşullarına uyabilecek 7 bin 500 yetim çocuk var. Bunların sınavlarımıza girmesini sağlayacağız" dedi.