'Darwin'i dine karşı göstermek cahillik'

ANKARA - TÜBİTAK’ın Darwin’e yönelik sansürü, bilim çevrelerinden, üniversitelerden ve politikacılardan tepki almaya devam ediyor.

Toptan: Yapılan çok yanlış
Meclis Başkanı Köksal Toptan, TÜBİTAK yönetiminin daha dikkatli olması ve kurumun tartışmalı hale getirilmemesi gerektiğini söyledi: “Darwin teorisini beğenirsiniz beğenmezsiniz, inanırsınız inanmazsınız, bu başka. Ama yapılan yanlış. TÜBİTAK yönetiminin konuya daha çok hassasiyet göstermesi gerekir.”
Tüm Öğretim Üyeleri Derneği (TÜMÖD) Başkanı Prof. Dr. Alparslan Işıklı da “Darwin ile islam dinini karşı karşıya göstermek çok anlamsız bir zorlamadır ve bunu yapanlar sadece kendi cahilliklerini itiraf etmektedirler” görüşündeydi: “Çünkü islam dininin pek çok önde gelen düşünürü, Darwin ile yüzde 100 örtüşen düşünceleri asırlar öncesinden ortaya koymuşlardır. Devlet Bakanı Mehmet Aydın’ın ‘Darwin ile uğraşmak TÜBİTAK’ın işi değil sözleri de rahatsız edicidir. TÜBİTAK bilimle uğraşmayacak da acaba ne ile uğraşacak? Darwin’e karşı olmak bilime karşı bir cinayettir, hele bunu din adına yapmak İslam dinine karşı işlenmiş bir cinayettir.”

Ortak bildiri: Yönetim istifa
30 bilim adamı ortak bildiri hazırlayarak, TÜBİTAK yönetimini istifaya çağırdı. Aralarında Tüm Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Alparslan Işıklı, Prof. Dr. Sina Akşin, Prof. Dr. Naki Selmanpakoğlu ve Bilim ve Ütopya Kooperatifi Başkanı Prof. Dr. Semih Koray’ın da yer aldığı bilim adamlarının imza attıkları bildiride, “Vatikan’ın bile ‘Darwin’ toplantısı düzenleme noktasına geldiği bir dönemde, bundan daha yüz kızartıcı olacak tek şey, bu durumun kabullenilerek TÜBİTAK yönetiminin göreve devam etmesi olur” denildi.
ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği de açıklama yaparak, “Bu olay, tamamen bilim karşıtı bir dünya görüşünün TÜBİTAK yönetimine egemen olmaya başladığını kanıtlamıştır” dyerek Ömer Cebeci ve Nüket Yetiş’i istifaya çağırdı. (Radikal)