Datça'da 457 canlı türü

İÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü'nün 2.5 yıllık çalışmasıyla, Marmaris'ten Gökova'ya dek 1443 kilometrelik deniz alanı tarandı. Datça Yarımadası'nda bazıları nesli tükenmekte olan orfoz, lohoz, karavida, pina gibi 457 tür ile Akdeniz'in en geniş deniz çayırı bulundu.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - İÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü öğretim üyeleri Doç. Dr. Erdoğan Okuş ve Yrd. Doç. Dr. Ahsen Yüksek yönetimindeki bir araştırmayla Datça Yarımadası'nın biyolojik çeşitliliği ortaya çıkarıldı. 2.5 yıl süren ve özel çevre koruma bölgesi olan Datça Yarımadası'ndaki araştırmada 457 tür tespit edildi.
En kapsamlı tür araştırması
Sanayi dalgıçlarınca özel eğitimden geçirilen 15 kişilik ekip, ikişerli gruplar halinde Marmaris'ten Gökova'ya kadar olan 1443 kilometrekarelik bir alanı deniz tabanından su yüzeyine kadar taradı. Her biri 900'er dalış yapan ikişerli gruplar bölgede 457 türün yanı sıra, Akdeniz'in en geniş deniz çayırını da tespit etti.
Çalışmanın bugüne kadar Türkiye'de yapılmış en kapsamlı tür araştırması olduğunu belirten Doç. Okuş, bölgenin biyolojik haritasını çıkardıklarını söyledi. Bölgedeki canlı hayatın korunması açısından yapılan çalışmaların önemli olduğunu belirten Okuş, şu bilgileri verdi:
"Yüzeyden tabana ve ilk üç metreye kadar kıyı şeridi taranarak tür tespiti yapıldı. Sualtındayken tespiti yapılamayan türlerin örneği alınarak testler yapıldı. Datça'da canlı türleri çok zengin.
Nesli tükenme riski olduğu için koruma altında bulunan orfoz, lohoz, böcek, karavida, pina gibi türlere rastlamak çok sevindirici. Bugüne kadar 457 tür tespit edildi ve dağılım haritası çıkarıldı.
Ayrıca, bölgede en geniş Akdeniz ormanlarını, posidonya çayırlarını tespit ettik. Ortamı sabitleyerek deniz canlılarını koruyan, oksijen sağlayan bu çayırlar bölgenin ekolojisi açısından çok önemli."