Datça'da kundaklama şüphesi

Datça'da kundaklama şüphesi
Datça'da kundaklama şüphesi

Fotoğraf: DHA

Muğla'nın Datça İlçesi'nde, kızılçam ağaçları ile makilik alanda yangın çıktı. Söndürme çalışmaları devam ederken, Marmaris Orman İşletme Müdür Özkan Şahin yangının kasıtlı olarak çıkarıldığını tespit ettiklerini söyledi.

Mehmet ÇİL

DATÇA - Datça-Marmaris Karayolu üzeri Emecik Köyü Karaincir Tatil sitesi yakınlarında, dün saat 22.15 sıralarında yangın çıktı. Rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen alevler, geniş bir alana yayıldı. Yaklaşık 20 kilometre mesafedeki ilçe merkezinden gözüken alevleri vatandaşlar, Milas Orman İşletme Müdürlüğü ve jandarma ekiplerine bildirdi. Havanın karanlık olması nedeniyle havadan müdahale edilemeyen yangına çok sayıda arazöz, dozer ve yer ekibinin karadan müdahale etmeye başladığı kaydedildi. Alevlerden etkilenen ana trafonun patlaması sonucu ilçede elektirik kesintisi meydana geldi.

Kundaklama iddiası Muğla merkez ile ilçelerden gelen destek ekiplerin dışında bölgeye Aydın ve Denizli’den de ekiplerin sevk edildiği belirtildi. İlk belirlemelere göre 50 hektarlık alanda etkili olan alevlerin şuan için herhangi bir yerleşim yerini tehdit etmediği belirtildi. Marmaris Orman İşletme Müdür Özkan Şahin, "Yangının kasıtlı olarak çıkarıldığını tespit ettik. Söndürme çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

Çalışmalar nedeniyle elektrik kesildi Yangın nedeniyle elektrikleri kesilen bölgeye yeniden elektrik verilmeye başlandı. Elektrik dağıtım şirketi AYDEM’in yetkilileri, ’Yangınla ilgili ana trafo hattında herhangi bir arızalanma durumu söz konusu değil. Bölgede sürdürülen çalışmalar nedeniyle elektrik akımı kendi kontrolümüzde kesildi. Alevlerin tehdidi ortadan kalkınca akım yaklaşık 2 saat sonra tekrar verildi. Ancak, yangın söndürme ekiplerinin Emecik Köyü’nde yürüttüğü çalışmalar nedeniyle buraya istek üzerine elektrik vermiyoruz" dedi. (dha)