Datça'nın değirmenleri kayıt altına alındı

Datça'nın değirmenleri kayıt altına alındı
Datça'nın değirmenleri kayıt altına alındı

MUĞLA - Muğla’nın Datça ilçesinde Yerel Tarih Derneği tarafından yapılan çalışmalar sonucu, tarihi su değirmenlerinin tamamı kayıt altına alındı. Derneğin kurucu başkanı Akın Pilavcı, Datça’da 20’den fazla su değirmeni ile 20’ye yakın yel değirmeninin bulunduğunu söyledi.
Pilavcı, “Değirmenlerin çoğunluğunun Rumlardan kalma olduğu biliniyor. Aralarında 300 yıllık geçmişe sahip olanların yanı sıra 1950’lerin ortalarında Rum ustaların yanında işi öğrenen Türk ustaların yaptığı değirmenler de var. Ancak çok daha eski, Osmanlı’nın ilk dönemleri ve Bizans’tan kalma olduğu tahmin edilen su değirmenleri de bugün hâlâ varlıklarını koruyor” dedi.
Pilavcı, Datça’daki bazı değirmenlerin Piri Reis’in haritalarında yer aldığını da vurguladı: “Dernek olarak kısıtlı olanaklarımızla değirmenlerin kayıt altına alınmasını sağladık. Son yıllara kadar kullanılanların sahipleriyla görüşmeler yaptık. Yaşlılardan anı dinledik. İlçe girişinde olduğu için en çok Kızlan yeldeğirmenleri biliniyor. Oysa Hızırşah Vadisi’nde tespih taneleri gibi dizilen 8 su değirmeni görülmeye değer. Çok az bilinen tarihi su değirmenlerinden biri ise yine Hızırşah Kanyonu’nda, şelaleler bölgesindeki Batır Kızılbük Deresi su değirmenidir. ”


  ETİKETLER:

  Bugün

  ,

  Tarih

  ,

  ilçe

  ,

  Datça

  ,

  muğla

  ,

  kayıt