Dava 2 Temmuz'da yanıt verilemeyen sorularla başlıyor

Hrant Dink, 19 Ocak günü, genel yayın yönetmenliğini yaptığı AGOS gazetesinin önünde üç kurşunla öldürüldü. Zaman geçtikçe suikastin aydınlanması beklenirken, ortada sayısı giderek artan sorular kaldı.

İSTANBUL - Hrant Dink, 19 Ocak günü, genel yayın yönetmenliğini yaptığı AGOS gazetesinin önünde üç kurşunla öldürüldü. Zaman geçtikçe suikastin aydınlanması beklenirken, ortada sayısı giderek artan sorular kaldı. Soruşturma kapsamında 12 kişi tutuklandı. Ancak sanıkların karanlık bağlantıları hâlâ meçhul. Dink'in öldürülmesi davası birçok soruyla birlikte pazartesi günü başlayacak. Katledilmesinden sonra Dink'i yalnız bırakmayanlar, pazartesi günü 'Hepimiz tanığız, adalet istiyoruz' pankartıyla Beşiktaş'taki adliyenin önünde olacak.
Dink cinayeti davasında 2 Temmuz Pazartesi günü 12'si tutuklu, altısı tutuksuz 18 sanık, hâkim karşısına çıkacak. Gözler 'cinayetin azmettiricisi' Yasin Hayal ve 'mahkemede konuşacağım' diyen polis muhbiri Erhan Tuncel'e çevrilecek. Tetikçi O.S.'nin yaşı 18'den küçük olduğu için 'gizli duruşma' yapılacak. Sanıklar, avukatları ve Dink ailesi dışında duruşmaya kimse alınmayacak. Davayı yerli yabancı çok sayıda gazeteci adliye bahçesinden takip edecek. AGOS gazetesi, Helsinki Yurttaşlar Derneği, Birgün gazetesi, PEN Türkiye, Uluslararası PEN müdahil olarak katılmak talebiyle mahkemeye başvuracak. Dink ailesini temsil etmet için 500'ü aşkın avukat başvuru yapmıştı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin talebiyle adliye içinde ve dışında yoğun güvenlik önlemleri alınacak.
Ünlülerden YouTube'da klipli çağrı
Duruşmanın duyurusu için gazeteci, sanatçı ve aydınların yer aldığı bir de klip hazırlandı. YouTube'da yayımlanan klipte Can Dündar, Oğuz Haksever, Ayşe Önal, Deniz Arman, Kenan Işık, Armağan Çağlayan, Yavuz Bingöl, Hale Soygazi gibi isimler, 'Kardeş sevgisini hatırlamak için', 'Cesaret artık mecburiyet olduğu için', 'Beyaz gülüşünü kalbimizde tutabilmek için' diyerek duruşmaya çağırıyor.
'Ümraniye'yle ilgili olabilir'
Dink ailesinin avukatlarından Fethiye Çetin, dün bir basın toplantısı düzenleyerek, cinayetten bugüne gelinen süreci değerlendirdi:
"Hazırlık soruşturması, cinayetin planlandığı yerle sınırlı kalmış, cinayetin işlendiği yer ile olan ilişkisi, bağlantıları ve örgütün buradaki üyeleri üzerine gitmemiştir. Bu nedenle soruşturma ciddi biçimde eksiktir. Cinayetin planlandığı Trabzon'da, cinayet yeri İstanbul'da ve istihbari bilgilerin toplandığı Ankara'da güvenlik güçlerinin suiistimali, delilleri gizleme ve suçluyu övme eylemleri ortaya çıkmış ama bu görevliler davaya dahil edilmemiştir."
Çetin, Ümraniye'de ele geçirilen patlayıcılar ile Dink cinayeti arasında bağlantı kurulup kurulamayacağı sorusu üzerine "Şunu çok açık söyleyebilirim ki, bu cinayete hazırlık sürecinde özellikle bu tür örgütlenmelerle bir bağlantı görülebilir. Kaldı ki bombalarla yakalanan emekli asker Oktay Yıldırım, Hrant Dink'in duruşmalarına gelerek müdahil olmuştur" dedi
Dink soruşturmasında 66 kişi gözaltına alınmış, 12'si tutuklu 18 sanık hakkında dava açılmıştı. Erhan Tuncel ve Yasin Hayal hakkında 'Dink'in öldürülmesine azmettirmek'ten ağırlaştırılmış müebbet, yaşı 18'den küçük olan tetikçi O.S. hakkında ise 8.5-24 yıl ceza isteniyor.