'Dava arkadaşları' biri hâkim biri sanık

'Dava arkadaşları' biri hâkim biri sanık
'Dava arkadaşları' biri hâkim biri sanık

Ömer Faruk Eminağaoğlu ile birlikte Ergenekon soruşturması kapsamında dinlenen Osman Kaçmaz, Eminağaoğlu davasının yargıcı olarak görev yapacak FOTOĞRAF: ECVET ATİK / AA

ANKARA - Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti, Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Mahkeme Başkanı Osman Kaçmaz’ın Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu hakkında açılan davadan çekilmesi talebini reddetti.
Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz’ın Adalet Bakanlığı müfettişleri tarafından hazırlanan rapor doğrultusunda Eminağaoğlu hakkında açılan davadan çekilmesini istedi. Savcılık, Kaçmaz hakkında da aynı soruşturma nedeniyle dava açıldığı ve bu nedenle tarafsız kalamayacağı gerekçesiyle reddi hâkim talebinde bulundu.
Savcılığın talebini Kaçmaz’ın katılmadığı Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti karara bağladı. Kaçmaz’ın yerine bir yedek üye heyete katıldı. Heyet, aynı soruşturma söz konusu olsa da eylemler arasında bağlantı olmadığı gerekçesiyle Savcılığın talebini reddetti. Böylece Eminağaoğlu hakkındaki davaya Osman Kaçmaz bakacak. Eminağaoğlu savunmasını sunmasının ardından Kaçmaz, Eminağaoğlu hakkında dava açılıp açılmayacağına karar verecek. Dava açılması kararı çıkarsa, Eminağaoğlu’nun dosyası Yargıtay’a gönderilecek yargılama Yargıtay’da yapılacak.
Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı Eminağaoğlu hakkında, ‘yargı görevi yapanı etkileme’, ‘soruşturmanın gizliliğini ihlal’ ve ‘Dernek ve Vakıfların Kamu Kurum ve Kuruluşları ile İlişkilerine Dair Kanun’a muhalefet’ suçlarından iddianame hazırlamıştı. Ancak savcılık, Eminağaoğlu ile Kaçmaz’ın hakkında müfettişlerin tek rapor hazırladığı gerekçesiyle iddianameyi önce Sincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunmuştu. Ancak mahkemede ‘tek rapor’ olsa dahi eylem birliği olmadığı gerekçesiyle iddianameyi kabul etmeyerek UYAP üzerinde dağıtılmasını istemişti. Dağıtımda Eminağaoğlu’nun dosyası Kaçmaz’ın başkan olduğu Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne düşmüştü. (Radikal)