@ismailsaymaz

Dava Kayseri'ye gitti tanıklar Eskişehir'e kaldı

Dava Kayseri'ye gitti tanıklar Eskişehir'e kaldı
Dava Kayseri'ye gitti tanıklar Eskişehir'e kaldı
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Eskişehir’de, Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesine ilişkin dava, güvenlik gerekçesiyle Kayseri’ye gönderilmişti. Böyle olmasına rağmen, yargılamaya bakacak olan Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi, 25 tanığın duruşmada değil, dava başlamadan bir ay önce Eskişehir’de talimatla dinlenmesi için yazı yazdı. Korkmaz Ailesi’nin avukatı Pınar Çelik Arpacı, “O zaman davanın Kayseri’ye taşınmasının bir anlamı kalmadı. Davanın en önemli unsurlarına Eskişehir Adliyesi bakacak. Ne Kayseri’deki hakimler ne de davanın savcısı tanıklara soru sorabilecek” diyor.
Eskişehir’de, üniversiteli Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesine ilişkin dava başlamasına iki gün kala güvenlik gerekçesiyle Kayseri’ye gönderilmişti. Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi de ilk duruşma için 3 Şubat 2014’e gün vermişti. Aynı mahkeme bu kez, 26 Kasım tarihli ara kararıyla, davanın 25 tanığının Kayseri’deki yargılama sırasında değil, duruşmadan bir ay önce 6 Ocak’ta Eskişehir’de talimatla ifadesinin alınmasına karar verdi. Mahkemenin talimat yazısında, tanıkların Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Naip Hakim Salih Kıral tarafından dinlenmesine hükmedildi.
Bu tanıklar içerisinde; Ali İsmail Korkmaz’ın polisler ve sivil saldırganlar tarafından dövüldüğü sırada olay mahallinde bulunan ve anlatımlarıyla dosyaya yön veren Semih Berkay Yapıcı, kamera kayıtları polis tarafından sildirildiği öne sürülen otel sahibi Erdoğan Gözseçen, aynı sokakta saldırganlar tarafından sopalarla dövülürken görüntülenen Doğukan Bilir ve “meşe odunlu” saldırgan Serkan Kavak da yer alıyor. Polis Selçuk Bal ise bir başka tarihte dinlenecek.
Avukat Pınar Çelik Arpacı, karara itiraz ederek, şunları söyledi:
“Artık dosyanın taşınmasının bir anlamı kalmadı. Davanın en önmeli unsurlarına Eskişehir bakacak. Kayseri’ye fazla bir iş kalmamış oldu. Zaten dosyanın taşınmasıyla doğal hakim ilkesi engellenmişti. Ancak en azından kararı verecek hakimlerin, davanın esasına ilişkin bilgisi olan tanıkları dinlenmesi gerekirdi. Tanıkların Eskişehir’de dinlenmesi, Kayseri’deki hakimin tutunakları okuyarak karar vermesine neden olacak. Hakimler çarpraz sorgu yapmadan, sadece anlatımları okuyarak konuya ne kadar hakim olabilir ki? Bu durumda hem hakimler hem de savcılar soru soramayacak.”