Dava zengini AKP'li başkana hapis cezası

AKP'nin dava zengini Havutlu Belediye Başkanı Mesut Ekici'ye hapis yolu göründü.
Haber: NEŞET KARADAĞ / Arşivi

ADANA - AKP'nin dava zengini Havutlu Belediye Başkanı Mesut Ekici'ye hapis yolu göründü. Daha önce çiftliğinden açılan ateşle bir çocuğun ölmesi üzerine partiden ihracı gündeme gelen Ekici, dün 'görevini kötüye kullanmak'tan 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Ertelenmeyen ceza, paraya da çevrilmedi.
Adana'nın Yüreğir ilçesine bağlı Havutlu beldesinin belediye başkanı 53 yaşındaki Ekici hakkında iddia ve davalar bir liste halinde uzuyor. 2004 yerel seçiminde 487 seçmenin ismini sahte belgelerle seçim kütüğünden sildirdiği iddiasıyla Nisan 2006'da 'sahtecilik' suçundan bir yıl 11 ay hapse mahkûm edildi, ceza ertelendi. Geçen yıl hakkında, kadastro yolu olarak görülen alana belediye araçlarını da kullanarak kardeşine park yeri ve dinlenme tesisi yaptırarak görevini kötüye kullandığı iddiasıyla açılan dava sürüyor. 7 Şubat 2007'de ise çiftliğinden ateşlenen silahla 10 yaşındaki Rıdvan Kopal hayatını kaybetti, aile de saldırıdan sorumlu tuttuğu Ekici hakkında suç duyurusunda bulundu.
Ceza 2005'teki incelemeden çıktı
Ekici'yi cezaevine gönderecek kararsa yolsuzluk iddiaları üzerine müfettişlerin 2005'te belediyede başlattığı incelemelerden çıktı. Ekici'nin belediyeye ait araçları beldede oturan Şükrü Boğa'nın tarlasında bedelsiz çalıştırdığı, bütçe emanet hesabında kayıtlı görünen 2 bin 500 YTL'yi kendi hesabında tuttuğu, Büyükşehir Belediyesi'nin yardım amacıyla verdiği 30 bin YTL'yi zimmetine geçirdiği, fark edilmesi üzerine yeniden hesaba yatırdığı saptandı. Başkanın ihalesi yapılmayan işlerin ihalesini yapılmış gibi göstererek belediye bütçesinden ödeme yaptırdığı da belirlendi.
Adana 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'zimmet ve görevi kötüye kullanmak' suçlarından açılan davada 27 yıla kadar hapsi istenen Ekici, dün 11 ay 20 gün ceza aldı. Ekici, zimmet davasından beraat ederken partisi tarafından İl Disiplin Kurulu'na sevk edildi.