Davada Kıvrıkoğlu adı

Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın (ÖKK) Gölbaşı'ndaki inşaat ihalesinde devletin 118.6 trilyon lira zarara uğratıldığı iddiasıyla açılan davanın sanıklarından emekli albay Recep Yılmaz, ifadesinde dikkatleri eski Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu'na çekmeye çalıştı.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın (ÖKK) Gölbaşı'ndaki inşaat ihalesinde devletin 118.6 trilyon lira zarara uğratıldığı iddiasıyla açılan davanın sanıklarından emekli albay Recep Yılmaz, ifadesinde dikkatleri eski Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu'na çekmeye çalıştı. Davanın hâkimi yarbay Aykant Kaçmaz ise eski MGK Genel Sekreteri emekli orgeneral Tuncer Kılınç'ın müteahhit Ali Osman Özden'den aldığı 150 bin dolarlık (yaklaşık 210 bin YTL) borcu ödediğini duyurdu.
39 sanıklı davaya dün, Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde devam edildi. Proje sırasında Milli Savunma Bakanlığı İnşaat Emlak Daire Başkanlığı'nda çalışan ve emekli olan Recep Yılmaz, rüşvet suçlamasını reddetti. Yılmaz, "Yaptığım inşaatlarla PKK'ya verilen savaşa katkı sunmanın mutluluğunu yaşayan ben, yıllar sonra ne yazık ki Ulucanlar Cezaevi'nde sayın Leyla Zana'yla aynı çatıyı paylaştım" dedi. Yılmaz, 'ne yaptıysa hiyerarşik düzen içinde yaptığını' da belirtti.
Fenerbahçe Korumalı Konut Projesi'ni gündeme getiren Yılmaz, inşaat öncesi zamanın Genelkurmay Başkanı (Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu) ve eşine (Olcay Kıvrıkoğlu) malzemelerin gösterildiğini belirtti. Yılmaz, Olcay Kıvrıkoğlu'nun beğenmemesi üzerine altı daireli konutun iç mahallerinin yıkılıp yeniden yapıldığını söyledi. Duruşma arasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yılmaz'ın iddiasına göre, konuta parkeler çapraz döşendi, ancak Olcay Kıvrıkoğlu, "Ben tansiyon hastasıyım. Bunlar tansiyonumu düşürür. Düz döşeyin" dedi.
Radikal'in iddialar için görüşünü aldığı Hüseyin Kıvrıkoğlu korumalı konut projesinin ihtiyaç programı aşamasında kendisine ve eşine köşkte, kullanılacak malzemelere ilişkin sunum yapıldığını doğruladı. Ancak kendilerine sunumu yapılan proje ile tamamlanan arasında çok fark olduğunu söyleyen Kıvrıkoğlu, "Eksiği, aksağı vardı. Üstelik, jakuzi ve benzeri lüks şeyler yapmayı teklif ettiler ancak bunu reddettim" dedi. Parkelerin eşi tarafından söktürülerek yeniden yaptırıldığı iddiasına karşılık ise Kıvrıkoğlu, "Saçma sapan bir şey bu. Sormak lazım ordunun hangi inşaatında bunlar öyle döşeniyormuş. Üstelik yamuk, yumuk döşenmişti, çok kötüydü" yanıtını verdi.
'Kılınç borcunu ödedi'
Bu arada duruşmada Yıl maz'ın savunmasını yapmasının ve beraatini talep etmesinin ardından hâkim Kaçmaz, mahkemeye gelen belgeleri okudu. Kaçmaz,
emekli orgeneral Tuncer Kılınç'ın, sanık müteahhit Ali Osman Özmen'den ev satın almak için aldığı 150 bin dolarlık borcu, önceki gün (27 Ocak'ta) Genelkurmay Askeri Mahkemesi kanalıyla (Özmen'in banka hesaplarında ihtiyati tedbir olduğu için) Özmen'in banka hesabına yatırdığına dair belgenin mahkemeye ulaştığını belirtti ve duruşmayı erteledi.


    http://www.radikal.com.tr/7362027362020

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.