Davraz Dağı Türkçeleşecek!

Isparta valisi Davraz Dağı'nın ismini beğenmedi Türkçesini arıyor. İlk öneri: 'Kayaklı Yayla'Yunanca Süleyman Demirel Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı Doç. Dr. Osman Yıldız “Kaynaklarda ‘Davras’ın Toros kelimesiyle bağlantılı olduğu söylenir. Toros kelimesi halk arasında Davras’a dönüşmüştür. Toros da Yunanca kelimedir” dedi. Isparta kentinin adının da Hititçe, Lidya dili veya Yunancadan ya da bir İskit kavminin adından gelmiş olabileceği belirtiliyor.
ISPARTA - Akdeniz’in kayak merkezlerinden Davraz’a ‘Türkçe isim aranıyor. Davraz Kayak Merkezi ’nin ismini dağdan aldığını, ancak Türkçe karşılığı olmadığını söyleyen Isparta Valisi Ali Haydar Öner, “Bunun yerine yeni bir isim düşünülebilir” dedi. Öner’in önerdiği isim, ‘Kayaklı Yayla’.
Öner’in verdiği bilgiye göre Davraz adı daha önceki kaynaklarda ‘Davras’ olarak geçiyordu. Ancak halk arasında hep ‘Davraz’ olarak kullanıldı. Dağdaki kayak merkezine de 1995’de Davraz Kış Sporları ve Kayak Merkezi adı verildi.
Vali Öner, değişiklik yapılabileceği sinyalini verdi: “Davraz Kayak Merkezi, ismini dağdan almış ancak Türkçe bir karşılığı yok. Telaffuzu konusunda da sıkıntılar yaşanıyor. Bunun yerine yeni bir isim düşünülebilir. Henüz net bir kararımız yok. Düşünce aşamasındayız. Bu düşünceyi de kamuoyuyla paylaşıyoruz. Herkes görüşünü belirtmekte serbest. İlk aklıma gelen isimler arasında ‘Kayaklı Yayla’ var. Bunun gibi farklı isimler de türeyebilir. Bu durum henüz netlik kazanmış değil, sadece bir görüş.”
Isparta’daki Davraz tek zirveli (2 bin 635 metre) bir dağ. Dağ yerli turistlerin yanı sıra Fransız, Almanlar ve İngilizlerin de ilgisini çekiyor. Kayak sezonu aralık ve nisan arasında. (aa, Radikal)