Davutoğlu: Hakan Fidan'la ilgili iddialar gerçek dışı

Davutoğlu: Hakan Fidan'la ilgili iddialar gerçek dışı
Davutoğlu: Hakan Fidan'la ilgili iddialar gerçek dışı
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ABD basınında MİT Müsteşarı Hakan Fidan'la ilgili olarak çıkan iddialara ilişkin, "Gerçek dışı olmanın yanında, sayın Fidan'ın görevini ne kadar mükemmelen yaptığını da ortaya koyuyor. Fidan'a yönelik iddialar çok kötü bir kara propaganda örneğidir" dedi.

KONYA / İSTANBUL - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile ilgili ortaya koyulan iddiaların gerçek dışı olduğunu söyledi. Konya'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. MİT Müsteşarı Fidan ile ilgili iddialara Davutoğlu, "Hakan Fidan ile ilgili ortaya koyulan iddialar gerçek dışıdır" dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konya’nın Ereğli ilçesindeki ziyareti sırasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

ABD gazetelerinden Wall Street Journal ve Washington Post’ta üst üste çıkan makalelerde MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın eleştirildiğinin hatırlatılması üzerine Davutoğlu, “Bu makaleler ve üst üste çıkan yayınlar dikkatlice okunduğunda iki şey önemlidir; birincisi muhteva ile ilgili iddialar ve zamanlaması" ifadesini kullandı.

Bir istihbarat teşkilatının ülkesi ve ülkesinin güvenliğiyle ilgili gerekli altyapılara sahip olarak, o güvenlikle ilgili tedbirleri almanın birinci görevi olduğunu dile getiren Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Aslında Sayın Hakan Fidan ile ilgili ortaya konan iddialar gerçek dışı olmanın yanında, sayın Fidan'ın görevini ne kadar mükemmelen yaptığını da ortaya koyuyor. Sayın Fidan daha önceki müsteşarlarımızla mutlaka ciddi çabalar sarf ettiler. Hakan Fidan da aynı çizgi içerisinde, Türk istihbaratının kurumsal tepkisini geliştirme ve ülkemize dönük muhtemel riskleri ve tehditleri bertaraf etme anlamında bilgi toplamaya ve enformatik çalışmalar konusunda büyük bir kapasite artırımına gitmiştir. Olağanüstü bir çabayla bu kurumsal altyapıyı geliştirmiştir. Hakan Fidan'ın ve diğer güvenlik birimlerimizin bu konuda hesap vereceği tek merci Türk milletidir, TBMM ve hükümetimizdir. Dolayısıyla Hakan Fidan'a yönelik iddialar hem asılsızdır hem de çok kötü bir kara propaganda örneğidir."

Davutoğlu, Hakan Fidan ve diğer güvenlik birimlerinin bu konuda hesap vereceği tek mercinin Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğunu da söyledi.

Kasım ayında yapılması planlanan Cenevre toplantısı içinde ABD ve Fransa dışişleri bakanlarıyla görüşme yapıp, Suriye olayını ele aldıklarını hatırlatan Davutoğlu, çabalarının 'Suriye'deki akan kanın durmasına yönelik' olduğunu belirtti.


AB İLERLEME RAPORU
AB'nin Türkiye'nin ilerleme raporunu açıklamasını da değerlendiren Davutoğlu, "Dikkat ederseniz, Dışişleri Bakanlığı olarak da, hükümetimiz de AB ilerleme raporlarının yayınlanmasının hemen ardından açıklama yapar. Bu mutattır. Bu sefer yapmadık. Kendileriyle defalarca görüşmelerimizde bu raporun bizim için kutsal olan Kurban Bayramı sonrasında ilan edilmesi talebinde bulunmuştuk. Nasıl Noel günlerinde bu tür konular bir beklemeye alınırsa Avrupa'da, biz de Türkiye'de kamuoyunun hassasiyetine de özen gösterilerek bunun bayram sonu açıklanmasını beklerdik. Gerekli açıklamayı bayram sonrası yapacağız" diye konuştu.ABD BASININDA ÜST ÜSTE 'HAKAN FİDAN' YAZILARI
ABD'de yayınlanan Washington Post gazetesinde bugün yer alan bir makalede, Türkiye'nin, geçen yılın başlarında İsrail'in istihbarat örgütüyle çalışan 10 İranlının kimliğini Tahran'a ilettiği ileri sürülmüştü.

Gazetenin ve ABD medyasının önemli yazarlarından David Ignatius'un kendi köşe yazısında dile getirdiği iddiaya göre Mossad'la görüşen 10 İranlının kimliklerinin Tahran'a sızdırılması, İsrail'in Mavi Marmara baskınına ilişkin olarak özür konusunda ayak diremesinin de nedenlerinden biriydi. Ignatius yazısında açıkça ismini vererek bu olaydan MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın sorumlu olduğunu öne sürmüştü.

Wall Street Journal'da ise 10 Ekim tarihinde yer alan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'la ilgili geniş bir portreyi de içeren ' yorum -haber'de, "Türkiye'nin istihbarat şefi Suriye'de kendi yolunu çizdi" başlığı altında Fidan'ın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla birlikte Türkiye'nin başta Suriye olmak üzere Ortadoğu'daki politikasının en önemli mimarlarından olduğu vurgulanmış ve bu politikalar eleştirilmişti.

Radikal.com.tr / DHAOne minute moderatörü: Erdoğan, MOSSAD'cıları ihbar etti!


Wall Street Journal'dan ilginç Hakan Fidan değerlendirmesi