Davutoğlu ile Merkel'in görüşmesi 1 saat 15 dakika sürdü

Davutoğlu ile Merkel'in görüşmesi 1 saat 15 dakika sürdü
Davutoğlu ile Merkel'in görüşmesi 1 saat 15 dakika sürdü
Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Almanya Başbakanı Angela Merkel arasındaki görüşme sona erdi. Merkel, havaalanından Dolmabahçe Sarayı'na giderken Haliç Köprüsü'nde meydana gelen hasarlı bir trafik kazası nedeniyle bir süre beklemek zorunda kaldı.

İSTANBUL – Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir görüşme yapmak üzere İstanbul'a geldi. Özel uçakla saat 12.15'de özel bir uçakla İstanbul'a gelen konuk Başbakan Merkel, Atatürk Havalimanı'nda Türk ve Alman yetkililer tarafından karışlandı. Merkel'in gelişi öncesi Atatürk Havalimanı çevresinde geniş güvenlik önlemi alındı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasındaki görüşme basına kapalı olarak gerçekleştirildi ve saat 13.00'da başlayarak yaklaşık 1 saat 15 dakika sürdü.

MERKEL YAVAŞLADI, DAVUTOĞLU HIZLANDI 

Merkel, Atatürk Havalimanı'ndan doğrudan görüşmenin yapılacağı Dolmabahçe Başbakanlık ofisine hareket etti. Ancak bu esnada Başbakan Ahmet Davutoğlu Göktürk'teki evinden henüz çıkmamıştı.

Merkel'in konvoyu yavaş seyrederken Başbakan'ın konvoyu hızlı bir şekilde Beşiktaş'a hareket etti. Başbakan Ahmet Davutoğlu 12.50'de Dolmabahçe'ye ulaştı.

Barbaros Bulvarı'nın başında kırmızı ışıkta duran Merkel de 5 dakika sonra Dolmabahçe'deydi. Görüşme planlandığı saatte, tam 13.00'de başladı.

MERKEL'İN KONVOYU KIRMIZI IŞIKLARDA DURDU

Bu arada, Merkel'in aracının bulunduğu konvoy, havalimanından Dolmabahçe'ye gelirken Haliç Köprüsü'nde meydana gelen hasarlı bir trafik kazası nedeniyle de bir süre beklemek zorunda kaldı. Merkel'in konvoyundaki araçların güzergahtaki trafik ışıklarına da riayet ettiği gözlendi.

YAYALARIN YOLU KULLANMASINA İZİN VERİLEMEDİ

Bu arada görüşme öncesi Dolmabahçe Başbakanlık ofisinin çevresinden geniş güvenlik önlemleri alındı. Kadıköy İskelesini Beşiktaş çarşıya bağlayan Barbaros Hayrettin Paşa iskelesi sokak araç trafiğine kapatıldı. Polisler yol kenarında emniyet şeridi oluşturdu. Vapurdan inen ve vapura giden vatandaşların yoldan yürümelerine izin verilmedi, yayalar kaldırıma yönlendirildi. 

MERKEL'DEN ATATÜRK SORUSU

Merkel, ikili görüşmenin başında Davutoğlu'na, "Atatürk, hayatını burada mı kaybetti?" sorusunu yöneltti. Davutoğlu da Merkel'e, "Atatürk, Dolmabahçe Sarayı'nda hayatını kaybetti fakat burası sarayın başka bir bölümü. Biz burayı sizin gibi önemli konukları ağırladığımız Başbakanlık Ofisi olarak kullanıyoruz" yanıtını verdi. Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde gerçekleşen Davutoğlu-Merkel görüşmesi, yaklaşık bir saat 15 dakika sürdü. Görüşmenin ardından Davutoğlu ve Merkel, ofisin bahçesinde ve sahil bölümünde gezinti yaptı.

(Özgür ALTUNCU - İbrahim AKTÜRK - İdris TİFTİKCİ / DHA)