Davutoğlu reformlara destek istedi

Davutoğlu reformlara destek istedi
Davutoğlu reformlara destek istedi

Davutoğlu CHP Genel Merkezi?nde bir saat 15 dakika kaldı.

ANKARA - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, muhalefet partisi liderlerini dolaşarak AB reformları ile ilgili destek istedi. 
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ilk olarak ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı ziyaret etti. CHP Genel Merkezi’ndeki görüşme bir saat 15 dakika sürdü. Davutoğlu, CHP binasına gelişinde partinin özel kalem görevlilerince karşılandı. Görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapılmadı. Baykal  daha önce Dışişleri Bakanı Ali Babacan’a randevu vermemişti.
Davutoğlu, CHP’nin ardından MHP Genel Merkezi’ne gitti. Davutoğlu, Bahçeli ile bir saat 45 dakika baş başa görüştü. Davutoğlu’nun, Bahçeli’den AB ile ilgili yapılacak yasal çalışmalarda destek istediği öğrenildi. Bahçeli ise kendi hükümetleri dönemin de gerekenlerin yapıldığını ve bunun bir devlet projesi olduğunu belirterek, Türkiye’nin dik duruş sergilenmesini istediği kaydedildi.
Davutoğlu’nu, DTP’de Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş kapıda karşıladı. 45 dakika süren görüşmeye DTP lideri Ahmet Türk’ün yanı sıra Demirtaş da katıldı.
Davutoğlu’nun, Türkiye’nin Ortadoğu ile Kafkasya politikasına ilişkin bilgi verdiği ve AB reformlarına destek istediği öğrenildi. Türk ise AB ile ilgili konularda her zaman destek vereceklerini belirterek, Kürt sorununun çözümüne yönelik taleplerinin AB müktesabatında da yer aldığını anımsattı. Türk, PKK’nın ateşkes çağrısının tarihi bir fırsat olduğunu ve hükümetin değerlendirmesi gerektiğini belirtti.
DSP Genel Başkanı Masum Türker’i de ziyaret eden Davutoğlu, buradan ayrılırken yaptığı açıklamada, AB’nin yanı sıra Kafkaslar, Kıbrıs, Irak ve Ortadoğu konularını da görüştüklerini belirtti. ‘Kürt sorunu ve açılımı’ konusunun gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine de Bakan Davutoğlu, “Dış politika meselesi olduğu kadarıyla ve de konuşmanın akışı içinde tabii birçok konu ele alındı.” dedi. (Radikal)