Davutoğlu: Silahlar bırakılana kadar operasyonlar sürecek

Davutoğlu: Silahlar bırakılana kadar operasyonlar sürecek
Davutoğlu: Silahlar bırakılana kadar operasyonlar sürecek
Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Çatışmasızlık, 2013 mayısında söylediğiniz gibi tüm silahlı grupların ülke dışına çıkması ise anlamlıdır. Silahlar bırakılana, silahlı gruplar ülke dışına çıkana kadar bu operasyonlar devam edecektir" dedi.

RADİKAL - Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Çatışmasızlık, 2013 mayısında söylediğiniz gibi tüm silahlı grupların ülke dışına çıkması ise anlamlıdır. Silahlar bırakılana, silahlı gruplar ülke dışına çıkana kadar bu operasyonlar devam edecektir" dedi.

"Teröre Karşı Sivil İnisiyatif" adlı oluşum tarafından düzenlenen oturumda konuşan Başbakan Davutoğlu'nun sözlerinden öne çıkan noktalar şöyle:

- Kutuplaşma siyasetine karşı, dışlama siyasetine karşı biz birleştirme, uzlaştırma siyasetini takip etmeye devam edeceğiz. Çünkü milletimiz bunu istedi. Milletimiz siyasi partilere bir araya gelin, konuşun dedi. Bu dönem gösterdi ki Cumhurbaşkanlığı makamı dışlanarak, izole edilerek Türkiye 'de meşruiyet çizgisi içinde siyaset yapılamaz.

- Türkiye de bu örgütü (DAEŞ) en başından itibaren tehdit olarak telakki etmiş, görmüş ve hiç kimsenin ilan etmediği günlerde, 10 Ekim 2013'te bu örgütü, terör örgütü olarak ilan ettik. Çünkü yaklaşan tehlikeyi görüyorduk.

- Hükümet ortaklığı görüşmeleri konusunda sürdürdüğümüz açık, ilkeli tutumu bundan sonra da devam ettireceğiz. Ama bu AK Parti 'nin kazanımlarından, ilkelerinden fedakarlık anlamına gelmez. Ama 13 yıllık birikimi ve rövanşist bir yaklaşım içinde olan kimseyle AK Parti herhangi bir şey konuşmaz. 13 yıllık kazanımlar varsa farklı görüşler de beyan edilerek muhafaza edilmek suretiyle Türkiye'yi hükümetsiz bırakmama adına atılacak adımlar konusunda da uzlaşma kültürü içinde her türlü olumlu tavrı sergileriz.

- İki polisimiz Ceylanpınar'da gece uyurken, enselerinden vurularak şehit edildiler. Hani dün şimdi hala TBMM kürsüsüne çıkıp barıştan bahseden HDP sözcüleri var ya önce onun hesabını versinler, verecekler.

- 23 Temmuz günü bütün güvenlik birimlerini toplayıp bir Güvenlik Zirvesi yapma ihtiyacı hasıl olduğunda şunu gördük, birileri piyonları sahneye sürüyor. Onun üzerine karar verdik. Piyonlar değil, arkasındaki şahlar, vezirler hedef edilecek dedik ve o gece eş zamanlı olarak PKK 'nın merkezlerine, DAEŞ'e ve DHKP-C'ye operasyon yapma kararı aldık.

- Demokrasimizi, kamu düzenimizi, uluslararası itibarımızı ve ekonomik kalkınmamızı korumak için bu üç ayaklı terör odaklarına karşı biz de eş zamanlı terör operasyonları başlattık. Ben bu operasyonun adına 'Huzur ve demokrasi operasyonu' diyorum. Birileri eğer bizim milletimizin huzurunu bozmak istiyorsa bizim de görevimiz huzuru ikame etmektir.

- (HDP) Şimdi haddini bilmez bu eş başkanlardan biri 'bütün bu oyunlar Saray gladyosunun eseridir' diyerek tekrar Cumhurbaşkanımıza hakaret, Cumhurbaşkanlığı makamına yine hakaret etmeye cüret ediyor. Buradan sesleniyorum; Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı makamı da bütün makamlar da anayasal sistem içerisinde yüce bir görev ifa etmektedirler. Ama sizler terör gladyosunun unsurlarısınız, terör gladyosunun. Çanakkale'de, İstiklal Harbi'nde yedi düvele nasıl savaşmışsak, bugün üç terör maşasıyla da onun arkasındaki terör gladyosuyla da her yerde savaşmayı, gerektiğinde her türlü fedakarlığı yapmayı iyi biliriz.

- Bu faaliyetleri operasyonları sürdürürken -ki hala devam etmektedir- bunu da ifade edeyim. Silahlar bırakılana, silahlı gruplar Türkiye'yi terk edene kadar ve DAEŞ terörü Türkiye'ye tehdit olmaktan çıkana kadar, Suriye'de bu operasyonlar devam edecek. Kimse ham hayal görmesin.