Davutoğlu: Suriye için 'artık yeter' diyoruz

Davutoğlu: Suriye için 'artık yeter' diyoruz
Davutoğlu: Suriye için 'artık yeter' diyoruz
İstanbul'da yapılan Suriye'nin Dostları Toplantısı sonrası konulan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu "Artık yeter diyoruz. Bu katliamların süratle durdurulması için uluslararası toplumu ve bütün tarafları ortak bir mücadele vermeye çağırıyoruz" dedi.

Suriye Halkının Dostları Grubu Dışişleri Bakanları Toplantısı, Adile Sultan Sarayı'nda yapıldı.

Toplantıya, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra ABD , İngiltere, Katar, Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır, BAE, İtalya, Almanya ve Fransa'dan dışişleri bakanları ve üst düzey yetkililer ile Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) temsilcileri katıldı.

Toplantının ardından, Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve SMDK Başkanı Muaz el-Hatip, ortak basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu, insanlık vicdanını derinden zedeleyen, sivil halka karşı barbarca katliamların sürdüğü bir siyasi krizi konuşmak üzere bir araya geldiklerini söyledi.

Son iki yıldır Suriye halkının büyük acılar çektiğini ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

"100 bini aşkın kaydedilmiş vefat var, katliam var. Yüz binlerce insan komşu ülkelerde mülteci, bunun 300 bine yakını Türkiye 'de. Milyonlarca insan da Suriye içinde evsiz, barksız, yerinden, yurdundan edilmiş durumda. Böyle bir konuyu ele almak üzere daha önce de Suriye'nin Dostları Grubu olarak birçok toplantıda bir araya gelmiştik. Ancak son haftalardaki gelişmeleri gözden geçirmek üzere bu kez Suriye Dostları Grubu içinde bir çekirdek grup mahiyetindeki bir grup ülkeyle bir toplantıda bir araya geldik."

Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin iki hafta önce gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinde bu konuyu ele almak üzere bir prensip kararına vardıklarını anlatarak, şöyle devam etti:

"Her şeyden önce ben katılan bütün bakan arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum. Çok kısa sürede bir araya gelindi. 11 ülkenin dışişleri bakanları olarak biz bu toplantıda etraflıca istişare etme imkanı bulduk. Ayrıca Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı sayın Muaz el-Hatip ve Suriye Ulusal Konseyi'nin Başkanlık Konseyi'yle birlikte Suriye Yüksek Askeri Konsey Başkanı sayın Selim İdris de toplantının bir aşamasında bizlerle bir araya geldiler. Kapsamlı bir şekilde alandaki durumu aktardılar."

Davutoğlu, basın mensuplarına iki dokümanın dağıtıldığını belirterek, "Bunlardan birisi, Suriye Ulusal Koalisyonu'nun Suriye'nin geleceğiyle ilgili perspektifini yansıttığı deklarasyonu. Bu deklarasyonda Suriye Ulusal Koalisyonu, Suriye'nin geleceği konusundaki vizonlarını ortaya koymaktalar. Bütün Suriyeliler'in eşit olarak hür bir şekilde yaşadığı bir vizyon çerçevesi çizdiler. Bunu sizinle paylaşacağız" dedi.

'ARTIK YETER'
İkinci dokümanın ise 11 ülkenin ortak açıklaması olduğunu ifade eden Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Daha önce birçok başkanlık açıklamaları yapıldı. Ama bu açıklamada göreceğiniz gibi 11 ülke bu kez ortak bir pozisyonda bir araya geldi. Bunun detaylarını tabi metinde görebilirsiniz. Önemli olan 11 ülkenin kararlı bir şekilde Suriye Ulusal Koalisyonu'na net bir destek ifade etmesi ve bundan sonra katliamların durdurulması yönünde her türlü çalışmayı yapmak üzere bir siyasi irade göstermiş olmalarıdır.

Bu yardımların mahiyeti, şartların gerektirdiği şekilde yeniden her aşamada değerlendirilecektir. Çok güçlü bir çağrı burada yapılmaktadır. Ümit ederiz bu güçlü çağrı, başta Şam olmak üzere dünyanın ilgili bütün başkentlerinde hak ettiği yankıyı bulur. Artık yeter diyoruz. Bu katliamların süratle durdurulması için uluslararası toplumu ve bütün tarafları ortak bir mücadele vermeye çağırıyoruz." (aa)


  http://www.radikal.com.tr/113046511304658

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Apo - ellialti

  Bu ülkelerin yanında Ortadoğu'ya biçim verme sürecine katılan Apo'nun eli de suriyeli kanına bulanmıştır. Tarih affetmeyecektir.

  Şamda fitneler durmaz - MahmutYahya

  Bundan 1400 yıl önce peygamberimiz.s.a.v Hadis-i Şerif de buyuruyorki. "Şam'da fitneler bir taraftan sakinleştikçe, diğer bir taraftan alevlenir. Gökten çağırıcı bir melek "Mehdi emirinizdir. Mehdi Halifenizdir" demedikçe de fitneler bitmez. (Risaletül Huruc ül Mehdi... s. 63)"

  iki yüzlülük - Denner

  Sayin davutoglu neye yeter,madem bu Kadar demokratiksiniz neden babadan ogula gecen ve kendini Türkiye dahil yabanci basini Azerbaycandan koyup oldu bitti ile kendini ömür boyu Cumhurbaskani ilan eden Aliyeve bu olaylarin basina gelmemesi icin görevden ayrilmasini nazik bir dille anlatmiyorsunuz,hani kardesdik.Sirada Kazakistani,özbekistani ve Türkmenistani unutmayin,bir tahane Türk Cumhuriyeti yok ki Demokratik olsu,takmissiniz araplara.

  Katliyamları durdurmak istiyoruz derken - mona_noyan

  Esad ın tarafını tutacaklar yani doğru mu anlamışım? Sonuçta tekbir nidaları arasında kafa kesen kadınlara tecavüz eden savaşmayan insanları kurşuna dizen muhalifler!

  Suriye ye yazık... - güneydoğu

  iç savaşta tecavüzcüleri,hırsızları,gaspçıları,insan katillerini( ÖSO ) hem Türkiye hem ABD besliyor... Orta doğuda İran'ı tebrik ediyorum bu ABD emperyalizme karşı olan ve onu kıran tek ülke....sizde gidin ABD ile el sıkışın...

  Rusya ve Çin - brotherlouie

  Bu iki ülkenin ABD tarafından planlanan BOP projesine bir cevap olarak bundan böyle Ergenekon ve Balyoz davalarına temsilci göndermeleri lazım. Sonuçta BOP ilk etapta Çin akabinde ise Rusya'yı çember içine alacak sünni cepheyi oluşturmaya çalışan bir projedir. Biz gerçek demokrasi ve insan haklarından yana olan insanların 10 senelik esareti uluslar arası emperyal devletlerin devreye gitmesi ile son bulacaktır. Tıpkı kurtuluş savaşımızda olduğu gibi.

  Yazik!!! - kizilofke

  Onca videoda Allah adini zikrederek kafa kesip, iskenceyle oldurululen insanlarin katillerini besliyorsunuz. Aynaya bakip ben nasil biriyim dedinizmi kendinize hic? Yasanan bunca acida ya benimde bir cakil tasi kadar bile olsa payim varsa diyip uzuldunuzmu hic? bir ulke yok oldu gelecegi belirsiz bir halde parali cetecilerin(ilsami fasist ceteler) zulmunde hergun binlerce insanida katledilmekte. Biz Esad'a kotu derken yarattiginiz canavar onu golgesinde birakti! Dostlari olarak toplandiginiz ulkelrin neredeyse tamami emperyal politalar guden yada amerikan uydusu niteliginde... Ayiptir,gunahtir,cinayettir...