Davutoğlu: Türkiye hakkındaki iddialar mesnetsiz

Davutoğlu: Türkiye hakkındaki iddialar mesnetsiz
Davutoğlu: Türkiye hakkındaki iddialar mesnetsiz
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey ile Conrad Otel'de bir araya geldi. İkili yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey ile düzenlediği ortak basın toplantısında  "Hem Marmaray, tarihi projenin gerçekleşmesi hepimizi memnuniyete gark etti, hem de bugün meclisimizde cumhuriyetimizin ve demokrasimizin katılımcı niteliğini ortaya koyan çok önemli bir gelişme yaşandı. Başörtülü vekillerimizin meclise girişi vesilesiyle, meclisteki oturumdaki olgunluktan, yüce meclisimizin, toplumumuzun her kesimini, hiç bir inanç, düşünce farkı gözetmeden kuşatıcı niteliğinin bir kez daha ortaya konulmasından duyduğum memnuniyeti biz kez daha ifade etmek istiyorum. Hayırlı olsun diyorum. Cumhuriyetimiz bundan sonra bütün fertleriyle demokrasi yolundaki kararlı yürüyüşünü devam ettirecek ve bütün dünyaya toplumun her kesiminin yer aldığı meclis yapısıyla da örnek teşkil edecek. Bütün milletvekillerimizi tebrik ediyorum" dedi.

Türkiye ile Belarus arasında Mart ayında vize muafiyet anlaşmasının imzalandığını hatırlatan Davutoğlu, onay sürecinin önümüzdeki haftalarda biteceğini aktardı.

IRAK'TAKİ BÜTÜN KESİMLERE DOSTLUK HİSLERİYLE BAĞLIYIZ

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Davutoğlu, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani yapılan görüşmeler sorulunca, "Son günlerde bir çok alanda son derece hareketli bir diplomasi yaşıyoruz. Dost ve komşu Irakla son dönemde diplomatik bir hareketlilik yaşadığımız doğru. Geçen hafta değerli dostum Sayın Hoşyar Zebari'yi Ankara 'da misafir ettik. Çok güzel görüşmeler yaptık ve önümüze bir yol haritası çıkardık. İlişkilerin süratle ivme kazanması yönünde her iki tarafta da çok güçlü iradeler var. Bugün de Sayın Neçirvan Barzani'yi ağırladık. Bildiğiniz gibi zaten Sayın Barzani, bundan 2 ay önce de gelmişti. Bu anlamda yürüyen bir çok ortak konu var. Özellikle Türkiye'nin Habur Sınır Kapısı ve buranın daha da artan taleplere cevap verecek şekilde güçlendirilmesi, Irakla ilişkilerimizi doğrudan etkileyen bir boyutu var. Bugün, bu konuda önemli görüşmeler yaptık. Türkiye ile Irak arasındaki bütün kapıların sonuna kadar, işbirliği anlamında da, fiili olarak da açılması önem taşıyor, burada da tabi, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ile de yakın temas içinde olmamız bir zaruret. Ayrıca, Irak'taki son gelişmeleri bu çerçevede ele aldık. Suriye'deki gelişmeleri ele aldık. Enerji işbirliği bağlamında hem Kuzey Irak'taki Bölgesel Yönetimle yürütmekte olduğumuz ortak projeleri gözden geçirdik, hem de merkezi hükümetle bölgesel yönetim arasında ve bundan sonra da Irak'ın bütünüyle ve Türkiye arasında enerji işbirliğinin daha da güçlenerek artması yönündeki kanaatimizi payaştık. Biz, Irak'a baktığımızda, en kuzeyinden en güneyine, en doğusundan en batısına gördüğümüz bütün kardeşlerimizi hiçbir etnik ve mezhebi ayırım gözetmeden kardeşimiz olarak bağrımıza basarız. Irak'taki bütün kesimlere sadece ve sadece dostluk hisleriyle bağlıyız" diye konuştu.

Davutoğlu, Irak'taki bütün kesimlerle ilişkileri derinleştirerek sürdüreceklerini belirterek, en geç 2 hafta içerisinde kendisinin de Irak'a ziyarette bulunacağını aktardı. Barzani'yle görüşmelerinde Suriye konusunun da ele alındığını söyleyen Davutoğlu, "Suriye'deki her türlü olumsuz gelişmeden hepimiz etkileniyoruz. Bu anlamda da bir ortak değerlendirme yapma ihtiyacı vardı, onu da yapmış olduk" dedi.

SON DERECE MESNETSİZ HABERLER ÇIKARTILIYOR

Eski Suriye Başbakanı Riyad Hicab ile görüşmesi sorulan Davutoğlu, "Bugün kendisi büyük bir acıyı yaşıyor. Rejim tarafından yapılan saldırılarda yaralanmış olan ve Türkiye'de tedavi görmekte olan yeğeni vefat etti, cenazesine katıldı. Ben bir kez daha kendisinine ve ailesine başsağlığı diliyorum. Kendisinin de ifade ettiği gibi son 2 yıl içinde neredeyse her bir ailede bir-iki, daha çok şehit ve kayıp var. Bu acıların bir an önce dinmesi hepimizin dileği. Sayın Hicab ile bu konuda görüş alış verişinde bulunduk. Cenevre Konferansı hazırlıkları bağlamında yapılan temaslarla ilgili istişarler ettik" diye konuştu.
Davutoğlu, Daily Telegrap'da yayınlanan ve El Kaide üyelerinin Türkiye sınırından Suriye'ye akın ettiği yönündeki haberler sorulunca şunları söyledi:

"Son dönemlerde uluslararası basında, bazen de Türkiye'deki ulusal basına da yansıyacak şekilde, Türkiye hakında hiçbir temele dayanmayan son derece mesnetsiz haberler çıkartılıyor. Ve Türkiye, sanki bazı aşırı gruplara zemin teşkil edecek şekilde bir ortam olduğu iddiası, tezi Türkiye'de ileri sürülüyor. Bir kez daha söylüyorum; biz Suriye'de rejimin artan baskıları, zulmü karşısında haklı taleplerini dile getiren Suriye halkının yanındayız. Bu konuda mücadele eden Suriye Ulusal Koalisyonu ve bu Koalisyon'un bütün ılımlı unsurlarıyla Suriye'nin geleceğinde, hangi mezhepten, etnisiteden olursa olsun, katkıda bulunmak isteyen bütün Suriyeli kardeşlerimizin yanındayız, destek verdik, veriyoruz. Bu, Suriyelilerin haklı talepleri bağlamında ve mülteciler konusu da ele alındığında, acı çeken bir halka destek vermek bağlamında bizim ahlaki görevimizdir. Ancak, Suriyeli olmayan ve Suriye'de Suriyelilerin haklı mücadelesine gölge düşürecek şekilde faaliyet gösteren aşırı grupların hiçbirine destek vermedik, hiçbiriyle ilgili de bu anlamda herhangi bir imkan sağlamamız söz konusu olmamıştır. Bilinçli şekilde üretilen, çoğu da anonim kaynaklara dayandırılan haberler Türkiye'nin bu ilkesel tutumunu karalamaya dönük, art niyetli haberlerdir. Bu konuda Türkiye'nin kesinlikle herhangi bir tolerans göstermesi söz konusu değildir."
Vladimir Makey de, vize muafiyeti anlaşması yıl sonuna kadar meclislerde görüşülüp yürürlüğe gireceğini belirterek, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini önemine işaret etti.